Projekty

Lekcje Niegrzeczności

Serdecznie zapraszamy na 28. LEKCJĘ NIEGRZECZNOŚCI, która odbędzie się w niedzielę, 22 stycznia o godzinie 13.00 na Dużej Scenie oraz w niedzielę, 29 stycznia o godzinie 13.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.

Tematem 28. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI będzie baśń ZŁODZIEJSKI MAJSTER Wilhelma i Jacoba Grimmów w przekładzie Jacka Fijołka. LEKCJĘ poprowadzą: Magdalena Boć, Sylwia Góra-Weber, Maciej Konopiński i Jarosław Tyrański. Opiekę artystyczną nad 28. LEKCJĄ objął Michał Derlatka.

Po LEKCJI odbędą się warsztaty teatralne nawiązujące do tematyki czytanego tekstu. Ilość miejsc jest ograniczona. Konieczne są wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl

Zakupu biletów można dokonywać za pomocą usługi Bilety online, za pośrednictwem formularza rezerwacji na stronie internetowej bądź w kasach teatru.

O 28. LEKCJI NIEGRZECZNOŚCI

ARCYZŁODZIEJ to grimmowska wersja historii Robin Hooda, mistrza w swojej złodziejskiej profesji. Profesja ta, choć może nie przynosi chluby, to jednak kieruje się pewną przewrotną moralnością i bardzo restrykcyjnym kodeksem honorowym. Opowieść mówi o dążeniu do mistrzostwa we własnym fachu jako o wielkiej wartości podlegającej jednak pewnym regułom i ograniczeniom. Mistrzostwo nie może być celem, który osiąga się za wszelką cenę i z pominięciem jakichkolwiek zasad, gdyż, jak to w baśniach bywa, sprawiedliwość musi niezmiennie odnieść zwycięstwo, zło musi być ukarane, a dobro nagrodzone. Zasada ta dotyczy także złych i dobrych złodziei... Historia przypomina też o tym, jak ciężko jest przesadzać stare drzewa oraz jaki wpływ na życie człowieka może mieć jego dzieciństwo.

PS. Jeżeli ktoś z Was, drodzy Widzowie – tych starszych lub młodszych – chciałby podzielić się odczuciami, skomentować, zasugerować coś czy o coś zapytać lub jeżeli ktoś ma jakieś repertuarowe marzenie, zna, wygrzebał skądś lub sam napisał jakiś niegrzeczny tekst dla dzieci – prosimy słać myśli, pytania i pomysły mejlem na adres: lekcjeniegrzecznosci@gmail.com

O LEKCJACH NIEGRZECZNOŚCI

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI to przegląd literatury starszej i nowszej w formie udramatyzowanych czytań z domieszką magii teatru, których wspólnym mianownikiem jest różnorako pojmowany, obecny w literaturze dziecięcej od zawsze, „bohater niepokorny".

LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI przeznaczone są dla widzów od 6 roku życia. Koszt jednej LEKCJI wynosi 15 zł (konieczne wcześniejsze rezerwacje w kasach biletowych).

PROMOCJA

Dla posiadaczy wejściówek na LEKCJE NIEGRZECZNOŚCI Teatr Wybrzeże przygotował atrakcyjne zniżki - 5 zł rabatu na bilety na spektakle z repertuaru Teatru Wybrzeże (warunkiem skorzystania z promocji jest okazanie wejściówki).

Informujemy również, że 12 lutego na Dużej Scenie oraz 26 lutego na Scenie Kameralnej odbędzie się 29. LEKCJA NIEGRZECZNOŚCI. Szczegóły wkrótce.

Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu

W poniedziałek, 23 stycznia o godzinie 18:30 w Dworku Sierakowskich w Sopocie odbędzie się kolejne spotkanie w ramach projektu Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu, realizowanego przez Teatr Wybrzeże, Katedrę Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu Gdańskiego oraz Towarzystwo Przyjaciół Sopotu. Podczas spotkania aktorzy Teatru Wybrzeże pod opieką artystyczną Michała Kurkowskiego odczytają sztukę Zuzanny Bućko i Szymona Bogacza KLARA ZACH. REKONSTRUKCJA. Wstęp wolny. Zapraszamy!

W czytaniu udział wezmą: Anna Kociarz, Maria Mielnikow-Krawczyk, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Łukawski, Krzysztof Matuszewski, Jakub Mróz, Zbigniew Olszewski, Cezary Rybiński oraz Jarosław Tyrański. Oprawę merytoryczną wydarzenia – prelekcję wstępną i moderowanie dyskusji na temat sztuki po jej prezentacji – zapewnią studenci Teatrologii i Wiedzy o teatrze Uniwersytetu Gdańskiego.

Autorzy o dramacie*: „KLARA ZACH. REKONSTRUKCJA powstała z myśli co by było gdyby o historii Klary pamiętali wszyscy?. Co by było, gdyby domniemany gwałt sprzed niemal siedmiuset lat był historią łączącą dwa narody – Polaków oraz Węgrów – w wiecznym sporze. Czy Klara uwiodła niewinnego Kazimierza? A może to on zgwałcił jedną z dwórek swojej siostry (królowej Węgier), a wydarzenia, które po tym nastąpiły przybrały zupełnie nieoczekiwany obrót z tragicznym czy wręcz makabrycznym finałem (dwórce, przepięknej Klarze Zach, odcięto nos, wargi i palce obu rąk)? W tym wszystkim pojawia się jeszcze wątek polityczny, wątek ojca Klary, magnata Felicjana, który po (także domniemanym) zamachu na króla Węgier zostaje zamordowany wraz z całą swoją rodziną. W naszej sztuce te pytania są wciąż żywe. Fakt domniemanego romansu/gwałtu wciąż fascynuje współczesnych, którzy debatują na jej temat w telewizji, próbują zrekonstruować średniowieczną rzeczywistość czy w popularnym programie telewizyjnym ujawniają swoje potencjalne pokrewieństwo z prawdopodobnym potomkiem Klary i Kazimierza. KLARA ZACH. REKONSTRUKCJA to obraz społeczeństwa, które bardziej niż swoją rzeczywistością żyje odległymi o setki lat mitami. Społeczeństwa, dla którego ważniejsze niż tragedia bliskiej osoby jest spór o tragedię, która mogła się nigdy nie wydarzyć. Społeczeństwa, którego fundamentem jest (prawdziwa lub fałszywa) pamięć.”

*Powyższy cytat pochodzi ze strony internetowej Encyklopedii Teatru Polskiego: http://www.encyklopediateatru.pl/autorzy/7355/zuzanna-bucko

O PROJEKCIE

Teatr przy Stole/Stół przy Wybrzeżu to projekt, który zrodził się ze współpracy Teatru Wybrzeże, Towarzystwa Przyjaciół Sopotu oraz Katedry Dramatu, Teatru i Widowisk Uniwersytetu Gdańskiego. Formuła tego cyklu nawiązuje do znanych już publiczności czytań współczesnych dramatów i tekstów dla teatru w aktorskiej interpretacji. Nowym elementem jest współudział studentów gdańskiej uczelni – młodych teatrologów, którzy dbają o oprawę intelektualną wydarzenia, przedstawiając swoje komentarze do prezentowanych sztuk i moderując dyskusję publiczności z twórcami. Dla dyrekcji Teatru Wybrzeże to możliwość przetestowania utworów dramatycznych, które w ten sposób zyskują szansę na sceniczną realizację.

Dyskusyjny Klub Teatralny

Zapraszamy Państwa na 40. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony PORTRETOWI DAMY Henry'ego Jamesa w reżyserii Eweliny Marciniak. Weźmie w nim udział zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 21 lutego o godzinie 22.00 na Dużej Scenie. Wstęp wolny.

O DYSKUSYJNYM KLUBIE TEATRALNYM

Celem Dyskusyjnego Klubu Teatralnego jest stworzenie miejsca otwartej dyskusji pomiędzy publicznością, twórcami i współtwórcami spektaklu. Chcemy nie tylko stworzyć widzom możliwość skonfrontowania swoich wrażeń i rozmowy o przedstawieniu, ale także sprowokować do podjęcia szerszej, wychodzącej poza ramy teatru dyskusji. Wszyscy uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Teatralnego otrzymają kupony rabatowe uprawniające do zakupu 2 biletów w cenie 15 zł na spektakle grane w nadchodzącym miesiącu. Osoby, które zbiorą minimum 5 kuponów otrzymają Kartę Przyjaciela Teatru upoważniającą do rabatu przy zakupie biletów w ciągu całego sezonu.

Pobierz regulamin dotyczący promocji cenowych DKT

Rodzic w Teatrze

Jesteś rodzicem? Chcesz wybrać się do Teatru, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie! "Rodzic w Teatrze" zapewni Tobie i Twojemu dziecku niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw na Twoje dziecko czeka szereg gier ruchowych, zadań plastycznych, a nawet mała charakteryzacja...

Najbliższy spektakl prezentowany w ramach "Rodzica w Teatrze" to: (G)DZIE-CI FACECI z 26 lutego. Czas opieki obliczony jest na pół godziny przed spektaklem do pół godziny po spektaklu. Wejście od ul. Teatralnej przez portiernię. Liczba miejsc ograniczona. Zapisy dzieci (od 3 roku życia) oraz rezerwacja miejsc na wybrane spektakle pod numerem telefonu 58 301 13 28. Do zobaczenia w Teatrze Wybrzeże!

Partnerem "Rodzica w Teatrze" jest IKEA Gdańsk.

Wybrzeże Sztuki

VIII EDYCJA WYBRZEŻA SZTUKI

VIII EDYCJA WYBRZEŻA SZTUKI

Od 30 października do 12 listopada trwała VIII edycja Wybrzeża Sztuki. W ramach przeglądu zaprezentowaliśmy KONCERT ŻYCZEŃ z Danutą Stenką, WROGA LUDU w reżyserii Jana Klaty, Pożar w Burdelu z DZIEWCZYNĄ Z MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI, PORTRET DAMY w reżyserii Eweliny Marciniak, MACIEJA KORBOWĘ I BELLATRIX w reżyserii Krystiana Lupy oraz MARIĘ CALLAS. MASTER CLASS z Krystyną Jandą.

Miło nam poinformować, że spektakle prezentowane na tegorocznej edycji Wybrzeża Sztuki spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej.

„Przegląd okazał się imprezą bardzo ciekawą, złożoną z głośnych teatralnych nowości, dających do myślenia i zostających na dłużej w pamięci. [...] W takiej formie jak w tym roku Wybrzeże Sztuki wydaje się niezbywalnym akcentem trójmiejskiego kulturalnego kalendarza."

Jarosław Zalesiński, Dziennik Bałtycki

„Wybrzeże Sztuki zasłużenie cieszy się rangą jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych na Pomorzu - tegoroczna edycja, podobnie jak minione, utrzymana była na bardzo wysokim poziomie."

Agata Olszewska, portal gdansk.pl

„To dramat cichy, niepozorny, na pierwszy rzut oka niegroźny, niemal niezauważalny. Taki, który może się wydarzyć tuż obok nas, choć najpewniej nie będziemy mu się przyglądać ze ściśniętym gardłem jak niememu, ale niezwykle intensywnie zagranemu przez Stenkę monodramowi (KONCERT ŻYCZEŃ). [...] Spektakl Jana Klaty trafia w czuły punkt społecznej niekonsekwencji, parafrazuje hipokryzję mieszczan ze sztuki Ibsena, którzy wolą truć siebie i letników wodą z nieczystego wodociągu niż dokonać faktycznej zmiany, wymagającej pewnego poświęcenia od każdego (WRÓG LUDU).[...] Pożar w Burdelu pozwala nabrać dystansu do tego, co Polaków dzieli i wspólnie pośmiać się z różnych naszych narodowych kompleksów czy przywar (DZIEWCZYNA Z MARSZU NIEPODLEGŁOŚCI). [...] I właśnie ten prosty, tradycyjny, dość monotonny, ale bardzo szczery w przekazie spektakl podczas tegorocznego przeglądu spotkał się z najcieplejszym przyjęciem i otrzymał gorącą owację na stojąco (MARIA CALLAS. MASTER CLASS)."

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

Fotorelacja z VIII edycji Wybrzeża Sztuki.

Plik galerii: 1.jpg
Plik galerii: 2.jpg
Plik galerii: 3.jpg
Plik galerii: 4.jpg
Plik galerii: 5.jpg
Plik galerii: 6.jpg
Plik galerii: 7.jpg
Plik galerii: 8.jpg
Plik galerii: 9.jpg
Plik galerii: 10.jpg
Plik galerii: 11.jpg
Plik galerii: 12.jpg
Plik galerii: 13.jpg
Plik galerii: 14.jpg
Plik galerii: 15.jpg
Plik galerii: 16.jpg
Plik galerii: 17.jpg
Plik galerii: 18.jpg
Plik galerii: 19.jpg
Plik galerii: 20.jpg
Plik galerii: 21.jpg
Plik galerii: 22.jpg
 
Wstrzymaj
 Zdjęcie na pełen ekran