CZAROWNICE Z SALEM

Arthur Miller

CZAROWNICE Z SALEM Arthura Millera to jeden z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku. Procesy i egzekucje rzekomych czarownic, które odbyły się 1692 roku w miasteczku Salem w USA, są pretekstem do dyskusji o współczesnym świecie: świecie rozpiętym pomiędzy religią a polityką, w świecie, w którym trzeba walczyć z zalewem cynizmu, zawiści i bezwzględności. To alegoryczna, ale i bardzo brutalna opowieść o tym, jak pozornie błahe wydarzenie uruchamia spiralę zdarzeń, w której wszystkie ciosy są dozwolone, która niszczy wszystko i wszystkich oraz od której nie ma już odwrotu. A wszystko zaczyna się od grupki niewinnych dziewcząt, które idą tańczyć nocą w lesie...

W spektaklu użyto świateł stroboskopowych.

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.

Arthur Miller (ur. 1915 zm. 2005) - dramaturg i prozaik amerykański. Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych twórców amerykańskich XX wieku. Zdobywca nagrody Pulitzera. Urodzony na Manhattanie w polsko-żydowskiej rodzinie imigrantów. Ukończył Abraham Lincoln High School w Nowym Yorku i anglistykę na University of Michigan. Światowy rozgłos i pozycję jednej z czołowych postaci we współczesnej literaturze zawdzięcza dwóm, klasycznym już sztukom: ŚMIERCI KOMIWOJAŻERA i CZAROWNICOM Z SALEM. Nie mniejszą popularnością cieszyły się (również w Polsce) jego sztuki WSZYSCY MOI SYNOWIE, PO UPADKU, WIDOK Z MOSTU i CENA. W Teatrze Wybrzeże w 1995 roku odbyła się premiera jego dwóch jednoaktówek: COŚ W RODZAJU MIŁOŚCI i ELEGIA DLA JEDNEJ PANI. W swoich sztukach Miller opisywał niestabilną sytuację społeczną przeciętnego człowieka, zwracał uwagę na wszechobecną korupcję i wyzysk. Opisywał kompromitację "amerykańskiego snu". W latach 1955-1961 był mężem Marilyn Monroe.

Adam Nalepa - reżyser. Pochodzi z Chorzowa, ale prawie całe życie spędził w Niemczech. W Darmstadt ukończył studia w klasie fortepianu, we Frankfurcie studiował medycynę. Jest absolwentem Teatrologii, Filmografii i Historii Starożytnej Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Podczas studiów pracował jako felietonista i krytyk teatralny, w latach 2002-2005 piastował etat asystenta reżysera w Düsseldorfer Schauspielhaus, gdzie debiutował także jako reżyser własną adaptacją KOMEDIANTA Thomasa Bernharda. W 2007 roku otrzymał propozycję inscenizacji światowej prapremiery BLASZANEGO BĘBENKA z okazji obchodów 80-tych urodzin Güntera Grassa w Teatrze Wybrzeże, za którą otrzymał m. in. Honorową Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku oraz nagrodę Teatralną Miasta Gdańsk i która została także zaproszona na Warszawskie Spotkania Teatralne. W 2009 roku ponownie pracował w Gdańsku, tym razem przy głośnej polskiej prapremierze KAMIENIA Mariusa von Mayenburga, rok później wyreżyserował w warszawskim Laboratorium Dramatu prapremierę SEX MACHINE Tomasza Mana, a w Sopocie dla Fundacji Teatru BOTO, którego jest dyrektorem artystycznym, prapremierę sztuki Jakuba Roszkowskiego ZIELONY MĘŻCZYZNA. W roku 2011 powrócił na deski Teatru Wybrzeże z realizacją NIE-BOSKIEJ KOMEDII Krasińskiego (Honorowa Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku oraz nagroda Miasta Gdańska dla najlepszego przedstawienia roku), a kilka miesięcy temu wyreżyserował w Krakowskim Starym Teatrze CHŁOPCÓW Stanisława Grochowiaka.

Jakub Roszkowski (ur. 1984) - dramaturg, dramatopisarz, reżyser. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za tekst MORZE OTWARTE; od 2007 roku dramaturg Teatru Wybrzeże, gdzie współrealizował m.in.: SŁODKIEGO PTAKA MŁODOŚCI Tennessee Williamsa i ZMIERZCH BOGÓW Luchino Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, BLASZANY BĘBENEK wg Güntera Grassa, KAMIEŃ Mariusa von Mayenburga oraz NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Adama Nalepy. Pracuje również jako dramaturg przy realizacjach w innych teatrach Polski.  Reżyser spektaklu STALKER na podstawie PIKNIKU NA SKRAJU DROGI braci Strugackich w Teatrze Wybrzeże.


 • Premiera: 24 kwietnia 2013 Duża Scena
 • Czas trwania: 2 godziny 40 minut (jedna przerwa)

 • Przekład:
  Anna Bańkowska
 • Adaptacja:
  Adam Nalepa Jakub Roszkowski
 • Reżyseria:
  Adam Nalepa
 • Dramaturgia:
  Jakub Roszkowski
 • Scenografia:
  Maciej Chojnacki
 • Muzyka:
  Marcin Mirowski
 • Przygotowanie wokalne:
  Anna Domżalska
 • Konsultacja choreograficzna:
  Wioleta Fiuk
 • Inspicjent:
  Jerzy Kosiła
 • Sufler:
  Katarzyna Wołodźko
 • Asysten reżysera:
  Sylwia Góra-Weber

Aktualności

Jubileuszowe CZAROWNICE Z SALEM
2016-01-20 09:00:00

Serdecznie zapraszamy na 50. CZAROWNICE Z SALEM! Prezentacja jednego z największych wybrzeżowych hitów odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie.

Więcej
 
CZAROWNICE Z SALEM w angielskiej wersji językowej
2014-07-29 10:07:00

Serdecznie zapraszamy na znakomite i wielokrotnie nagradzane CZAROWNICE Z SALEM w dodatkowej, angielskiej wersji językowej (tekst sztuki będzie wyświetlany nad sceną). Teatr Wybrzeże przygotował tłumaczenie sztuki z myślą o turystach oraz obcokrajowcach mieszkających w Trójmieście. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w najbliższy czwartek, piątek i niedzielę na Dużej Scenie.

Więcej
 
CZAROWNICE Z SALEM – najlepszy spektakl Warszawskich Spotkań Teatralnych
2014-05-08 13:55:00

„126 proc. normy. Taką właśnie widownię, czyli 576 osób, wśród których miałam szczęście się znaleźć, zgromadził najlepszy spektakl Warszawskich Spotkań Teatralnych - CZAROWNICE Z SALEM.

Więcej
 
Kolejny sukces CZAROWNIC Z SALEM
2014-04-14 10:16:00

Sukcesem zakończyła się wczorajsza prezentacja CZAROWNIC Z SALEM na deskach Teatru Dramatycznego w ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych. Wypełniona po brzegi widownia przyjęła spektakl Teatru Wybrzeże niezwykle entuzjastycznie nagradzając aktorów wielominutowymi brawami i gorąco komplementując twórców i zespół na spotkaniu po spektaklu.

Więcej
 
CZAROWNICE Z SALEM na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych
2014-04-13 10:00:00

Z radością informujemy, że znakomite i szeroko komentowane CZAROWNICE Z SALEM wezmą udział w 34. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Prezentacja spektaklu odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 w Teatrze Dramatycznym na Scenie im. Gustawa Holoubka.

Więcej
 
Zakończył się przegląd 5xBaka
2014-04-07 10:00:00

Wczoraj zakończył się przegląd spektakli z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, laureata wielu prestiżowych nagród, gwiazdy naszego teatru - Mirosława Baki, który już od 25 sezonów jest twarzą Teatru Wybrzeże. Miło nam poinformować, że wszystkie spektakle prezentowane w ramach przeglądu cieszyły się ogromną frekwencją.

Więcej
 
5xBaka
2014-04-04 09:30:00

Trwa przegląd spektakli z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, laureata wielu prestiżowych nagród, gwiazdy naszego teatru - Mirosława Baki, który już od 25 sezonów jest twarzą Teatru Wybrzeże. Za nami prezentacja G®UPY LAOKOONA, SEKSU DLA OPORNYCH, NA POCZĄTKU BYŁ DOM, CZAROWNIC Z SALEM, otwarcie wystawy MIROSŁAW BAKA: Z WYBRZEŻOWEGO ĆWIERĆWIECZA oraz spotkanie aktora z widzami. Przed nami jeszcze ZMIERZCH BOGÓW [ostatnie przedstawienia!].

Więcej
 
Teatr Wybrzeże nagrodzony
2014-03-31 17:21:00

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru dzisiaj o godzinie 16.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże zostały wręczone Nagrody Teatralne Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2013 roku.

Więcej
 
Nagroda dla Mirosława Baki
2014-03-31 12:00:00

Miło nam poinformować, że Mirosław Baka otrzymał Nagrodę Jubileuszową Prezydenta Miasta Gdańska z okazji jubileuszu 25-lecia pracy twórczej. Wręczenie nagrody odbyło się w minioną sobotę na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże po spektaklu CZAROWNICE Z SALEM w reżyserii Adama Nalepy. Laureatowi serdecznie gratulujemy!

Więcej
 
Nominacje do Pomorskiej Nagrody Artystycznej
2014-03-24 09:22:00

Miło nam poinformować, że Adam Nalepa i Katarzyna Dałek zostali nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone w czwartek, 24 kwietnia podczas uroczystej gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Więcej
 
Splendor Gedanensis dla Adama Nalepy!
2014-03-17 09:30:00

Z radością informujemy, że Adam Nalepa został laureatem nagrody Splendor Gedanensis za reżyserię CZAROWNIC Z SALEM. Laureatowi serdecznie gratulujemy!

Więcej
 
Nominacje do nagrody Splendorów
2014-03-05 18:40:00

Miło nam poinformować, że Katarzyna Dałek, Grzegorz Wiśniewski i Adam Nalepa zostali nominowani do nagrody Splendor Gedanensis. Uroczyste ogłoszenie werdyktu oraz wręczenie nagród odbędzie się w piątek, 14 marca o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.

Więcej
 
SZTORM ROKU dla Adama Nalepy!
2014-03-03 10:54:00

Z radością informujemy, że Adam Nalepa został laureatem nagrody SZTORM ROKU w kategorii teatr za reżyserię CZAROWNIC Z SALEM. Laureatowi serdecznie gratulujemy!

Więcej
 
Teatr Wybrzeże w podsumowaniu Gazety Świętojańskiej
2014-02-17 06:01:00

Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże został doceniony w aż 11 kategoriach w podsumowaniu teatralnym 2013 roku sporządzonym przez gdyńską Gazetę Świętojańską.

Więcej
 
Nalepa i Olivan nominowani do SZTORMÓW ROKU!
2014-02-03 12:40:00

Miło nam poinformować, że Adam Nalepa za reżyserię CZAROWNIC Z SALEM oraz Roberto Olivan za reżyserię współprodukowanego przez Teatr Wybrzeże ENCLAVE 4/7 zostali nominowani do tegorocznej nagrody Gazety Wyborczej SZTORM ROKU!

Więcej
 
CZAROWNICE Z SALEM w podsumowaniu Tygodnika Kulturalnego
2014-01-07 08:00:00

Miło nam poinformować, że CZAROWNICE Z SALEM zostały uznane za jeden z najlepszych spektakli 2013 roku w podsumowaniu kulturalnym Tygodnika Kulturalnego na antenie TVP Kultura.

Więcej
 
Dzieło wieloznaczne i wielowymiarowe - o CZAROWNICACH Z SALEM na portalu Teatr dla Was
2013-12-03 15:48:00

„Spektakl w reżyserii Adama Nalepy jest dziełem wieloznacznym i wielowymiarowym; twórcy zadają nam wiele pytań. Gdzie jest dobro? Czy zło jest integralną częścią człowieka? Do czego potrafi doprowadzić niepohamowany egoizm?

Więcej
 
CZAROWNICE Z SALEM w 21. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym
2013-11-27 13:00:00

Dzisiaj o godzinie 21.45 na Dużej Scenie odbędzie się 21. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony CZAROWNICOM Z SALEM. Weźmie w nim udział reżyser Adam Nalepa oraz zespół aktorski. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Więcej
 
Ciemna energia i filozoficzna przypowieść - o CZAROWNICACH Z SALEM w miesięczniku Teatr
2013-11-21 10:31:00

„Znakomite CZAROWNICE Z SALEM w reżyserii Adama Nalepy w gdańskim Wybrzeżu łączą ciemną energię SWEET DREAMS Marilyn Mansona z refleksją filozoficznej przypowieści.

Więcej
 
Jubileusz Krystyny Łubieńskiej
2013-10-10 06:43:00

Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się uroczyste przedstawienie CZAROWNIC Z SALEM, podczas którego świętować będziemy jubileusz 55-lecia obecności na naszych scenach Pani Krystyny Łubieńskiej.

Więcej
 
Teatr Wybrzeże w ankiecie miesięcznika Teatr
2013-09-11 21:35:00

Z przyjemnością informujemy, że Teatr Wybrzeże został doceniony w tegorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2012/2013". Krytycy teatralni wyróżnili CZAROWNICE Z SALEM, ŻYCIE JEST SNEM, Katarzynę Dałek, Michała Kowalskiego i Marcina Mirowskiego.

Więcej
 
CZAROWNICE Z SALEM - recenzja z Nowej Siły Krytycznej
2013-08-02 09:48:00

„Salem to mieścina na końcu świata: mała, samowystarczalna, oddalona od wszelkich możliwych pokus. To też wspólnota religijna kościoła purytańskiego, której starał się przewodzić pastor Parris. Na przełomie 1691 i 1692 roku Betty Parris, córka pastora, i jej kuzynka Abigail Williams zachorowały. Wstrząsały nimi konwulsje, mdlały i zapadały w dziwną śpiączkę. Twierdziły, że zostały zaczarowane przez mieszkanki Salem, które parały się czarną magią i podpisały pakt z diabłem.

Więcej
 
VI edycja Wybrzeża Sztuki
2013-04-30 07:00:00

Temperatura rośnie na Wybrzeżu Sztuki! Trwa VI edycja przeglądu podczas której prezentujemy najciekawsze i najgłośniejsze spektakle minionego i obecnego sezonu oraz naszą najnowszą premierę.

Więcej
 
Sukces CZAROWNIC Z SALEM!
2013-04-25 09:01:00

Wczoraj na Dużej Scenie odbyła się premiera CZAROWNIC Z SALEM Arthura Millera w reżyserii Adama Nalepy. Z radością informujemy, że spektakl spotkał się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej!

Więcej
 
CZAROWNICE Z SALEM - premiera!
2013-04-24 12:30:00

Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże odbędzie się premiera CZAROWNIC Z SALEM Arthura Millera w reżyserii Adama Nalepy. Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach VI edycji Festiwalu Wybrzeże Sztuki. Zapraszamy!

Więcej
 
CZAROWNICE Z SALEM - pokazy przedpremierowe
2013-04-12 09:43:00

Serdecznie zapraszamy na pokazy przedpremierowe CZAROWNIC Z SALEM Arthura Millera w reżyserii Adama Nalepy, które odbędą się w najbliższą sobotę, niedzielę i poniedziałek o godzinie 18.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.

Więcej
 
Plik galerii: salem_007_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_013_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_015_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_017_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_021_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_024_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_027_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_037_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_045_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_048_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_053_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_062_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_063_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_075_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_081_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_092_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_097_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_105_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_114_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_135_d_werner_net.jpg
 
Galeria