CZAROWNICE Z SALEM

Najbliższy spektakl: 2017-06-01 19:00 Duża Scena
Arthur Miller
Kup bilet online

CZAROWNICE Z SALEM Arthura Millera to jeden z najważniejszych dramatów amerykańskich XX wieku. Procesy i egzekucje rzekomych czarownic, które odbyły się 1692 roku w miasteczku Salem w USA, są pretekstem do dyskusji o współczesnym świecie: świecie rozpiętym pomiędzy religią a polityką, w świecie, w którym trzeba walczyć z zalewem cynizmu, zawiści i bezwzględności. To alegoryczna, ale i bardzo brutalna opowieść o tym, jak pozornie błahe wydarzenie uruchamia spiralę zdarzeń, w której wszystkie ciosy są dozwolone, która niszczy wszystko i wszystkich oraz od której nie ma już odwrotu. A wszystko zaczyna się od grupki niewinnych dziewcząt, które idą tańczyć nocą w lesie...

W spektaklu użyto świateł stroboskopowych.

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.

Arthur Miller (ur. 1915 zm. 2005) - dramaturg i prozaik amerykański. Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najbardziej wpływowych twórców amerykańskich XX wieku. Zdobywca nagrody Pulitzera. Urodzony na Manhattanie w polsko-żydowskiej rodzinie imigrantów. Ukończył Abraham Lincoln High School w Nowym Yorku i anglistykę na University of Michigan. Światowy rozgłos i pozycję jednej z czołowych postaci we współczesnej literaturze zawdzięcza dwóm, klasycznym już sztukom: ŚMIERCI KOMIWOJAŻERA i CZAROWNICOM Z SALEM. Nie mniejszą popularnością cieszyły się (również w Polsce) jego sztuki WSZYSCY MOI SYNOWIE, PO UPADKU, WIDOK Z MOSTU i CENA. W Teatrze Wybrzeże w 1995 roku odbyła się premiera jego dwóch jednoaktówek: COŚ W RODZAJU MIŁOŚCI i ELEGIA DLA JEDNEJ PANI. W swoich sztukach Miller opisywał niestabilną sytuację społeczną przeciętnego człowieka, zwracał uwagę na wszechobecną korupcję i wyzysk. Opisywał kompromitację "amerykańskiego snu". W latach 1955-1961 był mężem Marilyn Monroe.

Adam Nalepa - reżyser. Pochodzi z Chorzowa, ale prawie całe życie spędził w Niemczech. W Darmstadt ukończył studia w klasie fortepianu, we Frankfurcie studiował medycynę. Jest absolwentem Teatrologii, Filmografii i Historii Starożytnej Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Podczas studiów pracował jako felietonista i krytyk teatralny, w latach 2002-2005 piastował etat asystenta reżysera w Düsseldorfer Schauspielhaus, gdzie debiutował także jako reżyser własną adaptacją KOMEDIANTA Thomasa Bernharda. W 2007 roku otrzymał propozycję inscenizacji światowej prapremiery BLASZANEGO BĘBENKA z okazji obchodów 80-tych urodzin Güntera Grassa w Teatrze Wybrzeże, za którą otrzymał m. in. Honorową Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku oraz nagrodę Teatralną Miasta Gdańsk i która została także zaproszona na Warszawskie Spotkania Teatralne. W 2009 roku ponownie pracował w Gdańsku, tym razem przy głośnej polskiej prapremierze KAMIENIA Mariusa von Mayenburga, rok później wyreżyserował w warszawskim Laboratorium Dramatu prapremierę SEX MACHINE Tomasza Mana, a w Sopocie dla Fundacji Teatru BOTO, którego jest dyrektorem artystycznym, prapremierę sztuki Jakuba Roszkowskiego ZIELONY MĘŻCZYZNA. W roku 2011 powrócił na deski Teatru Wybrzeże z realizacją NIE-BOSKIEJ KOMEDII Krasińskiego (Honorowa Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku oraz nagroda Miasta Gdańska dla najlepszego przedstawienia roku), a kilka miesięcy temu wyreżyserował w Krakowskim Starym Teatrze CHŁOPCÓW Stanisława Grochowiaka.

Jakub Roszkowski (ur. 1984) - dramaturg, dramatopisarz, reżyser. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za tekst MORZE OTWARTE; od 2007 roku dramaturg Teatru Wybrzeże, gdzie współrealizował m.in.: SŁODKIEGO PTAKA MŁODOŚCI Tennessee Williamsa i ZMIERZCH BOGÓW Luchino Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, BLASZANY BĘBENEK wg Güntera Grassa, KAMIEŃ Mariusa von Mayenburga oraz NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Adama Nalepy. Pracuje również jako dramaturg przy realizacjach w innych teatrach Polski.  Reżyser spektaklu STALKER na podstawie PIKNIKU NA SKRAJU DROGI braci Strugackich w Teatrze Wybrzeże.


 • Premiera: 24 kwietnia 2013 Duża Scena
 • Czas trwania: 2 godziny 40 minut (jedna przerwa)

 • Przekład:
  Anna Bańkowska
 • Adaptacja:
  Adam Nalepa Jakub Roszkowski
 • Reżyseria:
  Adam Nalepa
 • Dramaturgia:
  Jakub Roszkowski
 • Scenografia:
  Maciej Chojnacki
 • Muzyka:
  Marcin Mirowski
 • Przygotowanie wokalne:
  Anna Domżalska
 • Konsultacja choreograficzna:
  Wioleta Fiuk
 • Inspicjent:
  Jerzy Kosiła
 • Sufler:
  Katarzyna Wołodźko
 • Asysten reżysera:
  Sylwia Góra-Weber

Aktualności

Plik galerii: salem_007_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_013_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_015_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_017_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_021_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_024_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_027_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_037_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_045_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_048_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_053_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_062_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_063_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_075_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_081_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_092_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_097_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_105_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_114_d_werner_net.jpg
Plik galerii: salem_135_d_werner_net.jpg
 
 Zdjęcie na pełen ekran