Aktorzy Teatru Wybrzeże nagrodzeni na Festiwalu Prapremier

Aktorzy Teatru Wybrzeże nagrodzeni na Festiwalu Prapremier

Z radością informujemy, że aktorzy Teatru Wybrzeże – Dorota Androsz i Marek Tynda – zostali nagrodzeni na tegorocznym Festiwalu Prapremier za role Kobiety i Mężczyzny w ORGII Piera Paolo Pasoliniego w reżyserii Wiktora Rubina. Jury IX edycji Festiwalu w składzie: Joanna Krakowska, Piotr Kruszczyński i Maciej Prus postanowiło przyznać im Nagrodę Radia Pik w wysokości 2 tys. zł.

Nagrodzonym artystom serdecznie gratulujemy!

Spektakl Teatru Wybrzeże - ORGIA w reżyserii Wiktora Rubina - brał udział w tegorocznej edycji Festiwalu Prapremier. Prezentacja spektaklu odbyła się w zeszły piątek na deskach Małej Sceny Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Festiwal Prapremier jest jedną z najważniejszych polskich imprez teatralnych. Prezentuje spektakle, których prapremiery odbyły się w sezonie teatralnym, poprzedzającym kolejną festiwalową edycję. Pomysłodawcą festiwalu jest były dyrektor Teatru Polskiego, obecny dyrektor Teatru Wybrzeże w Gdańsku - Adam Orzechowski.

O SPEKTAKLU

„Dopiero co umarłem. Moje ciało przedziwnie ubrane kołysze się na sznurze. Przed chwilą też zabrzmiały moje ostatnie słowa: Nareszcie ktoś zrobił dobry użytek ze śmierci." Cofnijmy się w czasie. Zamknięci w domu Kobieta i Mężczyzna zaczynają uprawiać sadomasochistyczną grę. Orgię. Jednakże cielesność, ból, poniżenie stają się sposobem dotarcia, do tego, co siedzi w człowieku najgłębiej. Są próbą przyjrzenia się sobie, własnej odmienności, seksualności. A także wzajemnym uczuciom, zmiennym relacjom pan-sługa, u których podstaw zawsze leży władza. Rozpoczyna się niebezpieczna, brutalno-poetycka gra. Rozpoczyna się orgia. „A teraz bawcie się dobrze."

Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak o spektaklu: ORGIA jest spektaklem o halce. O halce jako znaku narzuconego umasowienia. Dopóki halki milczą panuje porządek, nie-rewolucja, nie-przełom. Jeżeli halka postanawia się wyrazić, wyrazić się do końca, musi umrzeć. ORGIA jest spektaklem o pończochach - więzieniu ciała we wzorcach innych ciał. Wszystkich tak samo odlanych. Wszystkich tak samo nieruchomych. ORGIA jest spektaklem o majtkach, czyli symbolu „poddania i hipokryzji". ORGIA jest spektaklem o rzeźbieniu człowieka na milczenie i posłuszeństwo. Komu potrzebne są bierne pończochy, bezwolne halki i uległe majtki? P.P. Pasolini: „Nikomu komu można by przypisać twarz"

Pier Paolo Pasolini
ORGIA
Przekład: Ewa Bal
Reżyseria i opracowanie muzyczne: Wiktor Rubin
Dramaturg: Jolanta Janiczak
Scenografia, kostiumy, wideo: Mirek Kaczmarek

Występują: Dorota Androsz (Kobieta), Marek Tynda (Mężczyzna)

Prapremiera: 24 kwietnia 2010 na Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego