Otwarcie Dużej Sceny!

Otwarcie Dużej Sceny!

Szanowni Państwo, Drodzy Widzowie, w piątek, 6 października o godzinie 13.00 odbędzie się oficjalne otwarcie Dużej Sceny Teatru Wybrzeże!

Uroczystego otwarcia dokona Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz Dyrektor Teatru Wybrzeże Adam Orzechowski.

Po oficjalnym przecięciu wstęgi nastąpi część artystyczna połączona ze zwiedzaniem obiektu. Wstęp wyłącznie na zaproszenia.

Spektaklem otwierającym nową Dużą Scenę Teatru Wybrzeże będzie WYZWOLENIE Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty. Gdańska prapremiera tego arcydramatu odbędzie się 14 października br., w 120-letnią rocznicę krakowskiej prapremiery.

O PRZEBUDOWIE BUDYNKU DUŻEJ SCENY

Ostatnim etapem wieloletniego przedsięwzięcia inwestycyjnego mającego na celu poprawę jakości i atrakcyjności infrastruktury Teatru Wybrzeże w Gdańsku była modernizacja budynku Dużej Sceny Teatru. Była to jednocześnie największa, zarówno pod względem wartości, jak i stopnia złożoności, z prowadzonych dotąd przez Teatr inwestycji. 22 lipca 2020 roku podpisana została umowa z wykonawcą robót budowlanych - firmą Budimex S.A.

Budynek Dużej Sceny pochodzi z 1967 roku. Wybudowano go w miejscu pochodzącego z 1801 roku Teatru Miejskiego, przebudowanego w latach trzydziestych dwudziestego wieku i zniszczonego pod koniec II Wojny Światowej. Budynek ma formę modernistyczną, z dużymi powierzchniami przeszkleń od strony Targu Węglowego. Od czasu powstania budynek nie doczekał się kompleksowej modernizacji, przeprowadzano w nim jedynie prace remontowe na mniejszą skalę. Z upływem lat infrastruktura uległa naturalnemu zużyciu, co w powiązaniu z postępem technologicznym sprawiło, iż stan techniczny obiektu znacząco odbiegał od współczesnych standardów i oczekiwań widzów.

Modernizację budynku Dużej Sceny rozpoczęto w lipcu 2020 roku. Inwestycja obejmowała kompleksową przebudowę sceny, widowni, foyer oraz zaplecza artystycznego. Przebudowie podlegał m. in. układ widowni – ze względu na niewłaściwą akustykę oraz słabą widoczność zrezygnowano z balkonów na rzecz widowni o układzie kinowym ze znacznymi przewyższeniami – zapewnia to doskonałą widoczność i akustykę ze wszystkich 341 miejsc. Przebudowana została strefa wejścia i holu, z szatnią i toaletami oraz strefa kas biletowych. Na potrzeby widzów przeznaczono całą powierzchnię parteru, rezygnując z wynajmowania części powierzchni podmiotom zewnętrznym.

W obiekcie wymieniono wszystkie instalacje a także poprawiono parametry izolacyjne co, poza zapewnieniem komfortu użytkownikom, pozwoli na znaczne ograniczenie zużycia energii. Wymieniona została frontowa fasada. Przebudowane i wyposażone zostały również pomieszczenia zaplecza artystycznego i magazyny. Obiekt zyskał nowoczesne urządzenia elektroakustyki, oświetlenia scenicznego i systemu inspicjenta, a także fotele teatralne i pozostałe wyposażenie. Całkowita wymiana urządzeń mechaniki sceny, zarówno górnej (sztankiety), jak i dolnej (scena obrotowa, zapadnie sceniczne) znacząco wzbogaci możliwości inscenizacyjne, pozwalając na prezentację bardziej dynamicznych i atrakcyjnych wizualnie produkcji.

W wyniku przedsięwzięcia budynek Dużej Sceny Teatru Wybrzeże stał się nowoczesnym obiektem, dostosowanym do potrzeb widzów i pozwalającym realizować przedsięwzięcia artystyczne na najwyższym poziomie. Całość obiektu dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Łączny budżet przedsięwzięcia wyniósł ok. 60 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego (30,5 mln zł), Gminy Miasta Gdańska (10 mln zł), a także ze środków pochodzących z Pożyczki Miejskiej.

Fot. Nate Cook, www.natecookphotography.com