Po premierze KORDIANA

Po premierze KORDIANA

W miniony piątek na Dużej Scenie odbyła się premiera KORDIANA Juliusza Słowackiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Z przyjemnością informujemy, że przedstawienie spotkało się ze znakomitym przyjęciem krytyki teatralnej. 

„Gorzkie to przedstawienie, mocne. Spektakl gorący, spektakl nieoczywisty. Spektakl który z założenia miał budzić dyskusje i takie dyskusje budzi.”

Jacek Wakar, Tygodnik Kulturalny TVP Kultura

„Adam Orzechowski wraz z dramaturgiem Radosławem Paczochą wystawiają KORDIANA Juliusza Słowackiego w Teatrze Wybrzeże bez nabożnego spoglądania na dziedzictwo romantyzmu. Śmiały dramaturgicznie kolaż i równie odważna inscenizacja nie pozostawią widza obojętnym. [...] Choć pewnie nie wszyscy widzowie będą gotowi zderzyć się z tym zwierciadłem, a także podjąć niełatwą refleksję nad kordianizmem i mitami ofiarniczymi, to warto podjąć próbę. Właśnie dziś.”

Wiktoria Formella, Nowa Siła Krytyczna

„W KORDIANIE w krwi się kąpie, krew się oblizuje, naznacza się nią bohaterów i nurza narodowe symbole. W tym świecie jest ból, przemoc i gwałt, więc musi być krew.”

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

„Gdański KORDIAN jest dla mnie przedstawieniem, które niezwykle ironicznie i błyskotliwie rozprawia się z wielką niezgodą w ogólnym pojmowaniu poezji między Polską a p. Słowackim. Które brutalnie wytrąca nas z przywiązania do jednego paradygmatu. Które prowokuje, stawiając przed nami świątynię poezji Słowackiego i nakazując pojęcie decyzji: widzimy w niej boga czy nie?”

Anna Jazgarska, portal Teatralny.pl

„Gdański KORDIAN dobrze trafia w teraźniejsze odczucia niepewności, rozchwiania czasu, końca bajki o końcu historii. Nie tylko to opisuje, ale też coś postuluje: odpowiedzialność za słowo. Bo słowa i idee mogą być w takich okresach brzemienne w konsekwencje.”

Jarosław Zalesiński, Teatr

„KORDIAN wystawiony w tym sezonie w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku to spektakl, po którym traci się dech: z wrażenia i ze strachu. [...] Teatr Wybrzeże to znakomita marka, miejsce, od którego wymaga się więcej. I to więcej udało się zrealizować w przypadku KORDIANA w stu procentach. [...] KORDIAN Orzechowskiego to sztuka o naszej bezsilności. O skazie milczenia. O bezbronności wobec zła.”

Tomasz Sobierajski, magazyn Elle Man