SCENY Z EGZEKUCJI na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

SCENY Z EGZEKUCJI na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

SCENY Z EGZEKUCJI Howarda Barkera w reżyserii Adama Orzechowskiego biorą udział w 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Spektakl zostanie zaprezentowany w najbliższą niedzielę, 7 maja o godzinie 16.00 i 19.00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

O FESTIWALU

Kaliskie Spotkania Teatralne to najstarszy festiwal teatralny w Polsce, jedyny, który w centrum uwagi stawia aktorów, ich kreacje sceniczne, technikę pracy i styl wypowiedzi artystycznej. Festiwal ma charakter konkursowy – powołane przez organizatorów jury wyłoni spośród zaproszonych aktorów laureatów wyróżnień, nagród specjalnych oraz nagrody głównej – Grand Prix 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

O SPEKTAKLU

Władze XVI-wiecznej Republiki Weneckiej zlecają malarce Galactii namalowanie obrazu uwieczniającego zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Lepanto, tyle że wizja artystki diametralnie różni się od oczekiwań Doży i Kościoła. Władze pragną dzieła sławiącego triumf Wenecji, afirmację władzy, szlachetność dowódców i poświęcenie żołnierzy, a Galactia postrzega bitwę jako krwawą rzeź, za którą odpowiadają szafujący ludzkim życiem rządzący, co wystawia jej dzieło na cenzuralne zakusy władzy, a ją samą na bolesne konsekwencje.

Sztuka cenionego i utytułowanego, choć praktycznie nieznanego u nas brytyjskiego dramatopisarza, konfrontuje burzliwe relacje między sztuką i polityką, między osobistymi ambicjami a odpowiedzialnością moralną, między wizją mecenasa i autonomią artysty i pomimo historycznych realiów brzmi niezwykle współcześnie.

Howard Barker otrzymał za SCENY Z EGZEKUCJI międzynarodową nagrodę Prix Italia.

Grzegorz Gzyl został uhonorowany Nagrodą Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego za 2022 rok „za brawurową, świetnie przemyślaną i poprowadzoną kreację weneckiego doży Urgentino w spektaklu SCENY Z EGZEKUCJI."

„Okrutnik z Wenecji czy Rosji, wszystko jedno [...] Jeszcze kilkanaście dni temu wydawało się, że gdańska premiera SCEN Z EGZEKUCJI będzie odczytywana jako komentarz do konfliktu wokół krakowskiego teatru im. Słowackiego. Ale wojna na Ukrainie dała tej sztuce dużo ważniejszy i tragiczniejszy kontekst. [...] Twórcy historii nie kierują się litością - mówi w przejmującym finałowym monologu wenecki doża Urgentino (znakomita, zniuansowana rola Grzegorza Gzyla). To władca okrutny i cyniczny, który - zamawiając monumentalny obraz BITWA POD LEPANTO u znanej weneckiej malarki (w tej roli w świetnej formie Agata Bykowska jako pewna swoich racji, ale i namiętna Galactia) - liczy na to, że znajdzie w tym dziele uwznioślenie i apoteozę morskiej bitwy, choć ta okazała się krwawą rzezią.”

Katarzyna Fryc, Gazeta Wyborcza

Howard Barker
SCENY Z EGZEKUCJI
Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria: Adam Orzechowski
Dramaturg: Radosław Paczocha
Scenografia i kostiumy: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Nenko
Projekt plakatu: Małgorzata Krefta
Zdjęcia: Krzysztof Bieliński

W spektaklu występują: Ewa Jendrzejewska - Galactia, malarka (zastępstwo za Agatę Bykowską), Janek Napieralski - Carpeta, malarz, Grzegorz Gzyl - Urgentino, doża Wenecji, Cezary Rybiński - Suffici, Admirał, Magdalena Boć - Rivera, krytyczka, Jarosław Tyrański - Ostensible, kardynał, Paweł Pogorzałek - Prodo, Weteran, Magdalena Gorzelańczyk - Supporta, córka Galactii.

Asystent reżysera: Janek Napieralski
Inspicjent: Jerzy Kosiła

Premiera: 4 marca 2022 roku na Scenie Malarnia
Czas: 1 godzina i 45 minut (bez przerw)

Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.