Sukces ZMIERZCHU BOGÓW w Łodzi

Sukces ZMIERZCHU BOGÓW w Łodzi

W zeszłym tygodniu ZMIERZCH BOGÓW gościł na festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Spektakl wystawiono dwukrotnie na scenie Klubu Wytwórnia, w rozległej przestrzeni dawnych hal Wytwórni Filmów Fabularnych. Wszystkie miejsca na widowni były zajęte, a dla tych, którzy nie zdążyli kupić biletów na czas, dostawiono dodatkowe krzesła.

Miło nam poinformować że nasz spektakl spotkał się nie tylko z entuzjastycznym przyjęciem festiwalowej publiczności ale również z ciepłym przyjęciem krytyki teatralnej:

„Ostatnio największe wrażenie zrobił ZMIERZCH BOGÓW, prezentowany przez gdański Teatr Wybrzeże. Jedni zastanawiali się, po co scenariusz do filmu Viscontiego (nagrodzony Oscarem 1969) przenosić na scenę, inni zostali pod urokiem szczególnej "transkrypcji", jakiej dokonał Grzegorz Wiśniewski, wart za swoją pracę cenionej nagrody reżyserskiej im. Konrada Swinarskiego.

Tekst o upadku rodzinnego imperium, mechanizmach faszystowskiego rządzenia i myślenia czytany przez MAKBETA (z cytatami z dzieła Szekspira) staje się płaszczyzną ponurej rozmowy o mechanizmach władzy. Przestrzeń Klubu Wytwórnia doskonale służyła klimatowi thrillera, w którym zmierzch człowieczeństwa ubrany jest w wyrafinowaną formę estetyczną. Część pierwsza, kreśląca sytuację w rodzinie potentata przemysłu stalowego, była grą efektownych obrazów. Druga, z rosnącą aktorską ekspresją, z każdą chwilą dodawała grozy, odsłaniając postawy. Uznanie za aktorskie kreacje dla Doroty Kolak, Marty Jankowskiej, Mariusza Banaszewskiego, Mirosława Baki. Inscenizacja świetnego G. Wiśniewskiego okazała się precyzyjną konstrukcją myślową i artystyczną."

Renata Sas, Express Ilustrowany nr 66