Święto Wolności i Solidarności w Teatrze Wybrzeże

Święto Wolności i Solidarności w Teatrze Wybrzeże

Teatr Wybrzeże bierze udział w Święcie Wolności i Solidarności - uroczystych obchodach 30. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie organizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności i miasto Gdańsk.

W ramach obchodów 1 i 2 czerwca na Dużej Scenie zaprezentujemy ŚWIĘTO WINKELRIDA. REWIĘ NARODOWĄ w reżyserii Marcina Libera. 3 czerwca zapraszamy do Starej Apteki na prezentację nagrania legendarnego spektaklu Teatru Wybrzeże - H. w reżyserii Jana Klaty. Od 30 maja we foyer Dużej Sceny będziemy prezentować wystawę plakatów Ryszard Kaja PÓŁ POLSKI część 2. 

O SPEKTAKLU

Mija właśnie dwadzieścia lat, odkąd Arnold Winkelrid, wbijając we własną pierś ostrza włóczni nieprzyjacielskich, uratował wolność swojej ojczyzny. Burmistrz niewielkiego górskiego miasta chce tę rocznicę uświetnić widowiskiem będącym odtworzeniem historycznych wypadków, napisanym specjalnie na tę okazję przez dworskiego poetę. Do udziału w widowisku zostaje zaproszony syn słynnego bohatera. Jednak nieświadom politycznej intrygi młody Winkelrid przybywa tu z zamiarem odzyskania odebranej przez władze ojcowizny. Zamiast ją otrzymać, zostaje wciągnięty w odgrywanie ojca w rekonstrukcji bitwy a na dodatek dowiaduje się, że batalia, w której poświęcił życie jego ojciec i tak była wygrana więc ofiara Winkelrida poszła na marne. Tymczasem w miasteczku narastają nastroje rewolucyjne, mieszkańcy mają dosyć polityki swoich władz...

„Cecko i Liber dostali teraz szansę stworzenia ŚWIĘTA WINKELRIDA naszych czasów. I bodaj im się to udało. [...] Czym dłużej oglądałem ten zabawny spektakl, tym bardziej śmiech gasł mi na ustach. Gdy traktujemy historię lekko niczym rewię, myślałem sobie, skończyć się to może kiedyś dla nas ponuro.”

Jarosław Zalesiński, Dziennik Bałtycki

sobota, 1 czerwca godzina 20.00, niedziela, 2 czerwca, godzina 16.00, Duża Scena
Jerzy Andrzejewski / Jerzy Zagórski / Marcin Cecko
ŚWIĘTO WINKELRIDA. REWIA NARODOWA
Reżyseria: Marcin Liber
Dramaturg, Tekst prób do spektaklu: Marcin Cecko
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Kostiumy: Grupa Mixer
Muzyka: Filip Kaniecki
Asystent reżysera: Dorota Androsz
Inspicjent: Jerzy Kosiła

Występują i współtworzą aktorzy:
Dorota Androsz - Aktorka Dorothy, Postacie: Agnieszka, Anzelm, Janka
Małgorzata Brajner - Aktorka Margaret, Postacie: Konstancja
Magdalena Gorzelańczyk - Aktorka Maggie, Postacie: Tomasz, Stefa
Agata Woźnicka - Aktorka Alis, Postacie: Rózia, Ludka
Piotr Biedroń - Aktor Peter, Postacie: Gabriel
Piotr Chys - Postacie: Pracownik Techniczny, Konrad Winkelrid
Grzegorz Gzyl - Aktor Dżordż, Postacie: Burmistrz
Maciej Konopiński - Dramaturg Marten
Michał Kowalski - Aktor Majk, Postacie: Miruś
Jacek Labijak - Aktor Dżek, Postacie: Łukasz - Halabardnik, Ambasador Portugalii/Węgier, Henio
Grzegorz Otrębski - Aktor Georg, Postacie: Krzysztof - Halabardnik, Aktor II
Cezary Rybiński - Aktor Czarls, Postacie: Tobiasz, Arnold Winkelrid, Minister Kultury
Marek Tynda: Reżyser Martin
Jarosław Tyrański: Aktor Dżared, Postacie: Teodor - Halabardnik
Piotr Witkowski - Aktor Piter, Postacie: Michał - Halabardnik, Aktor I
Inspicjent Jerzy - Jerzy Kosiła
Marcin Liber - Głos z offu
Ze specjalnym udziałem Ryszarda Ronczewskiego

Premiera: 8 czerwca na Dużej Scenie.

Czas: 3 godziny (jedna przerwa)

O NAGRANIU

Nagranie legendarnego spektaklu Teatru Wybrzeże - H. w reżyserii Jana Klaty. To postsolidarnościowa interpretacja HAMLETA Williama Shakespeare’a, z którego tytułu (oraz imienia głównego bohatera) została tylko pierwsza litera. W tym spektaklu Klata posłużył się słynnym dramatem, by wykrzyczeć frustrację tych, którzy nie załapali się na transformację i czuli się oszukani przez swoich niedawnych przywódców. Przedstawienie zaczynało się w stoczniowej hali 42a, już w 2004 roku opuszczonej i zaniedbanej, w której przecież ledwo dwadzieścia lat wcześniej jako suwnicowa pracowała Anna Walentynowicz, jedna z czołowych działaczek Solidarności. Dzięki temu żądanie Ducha ojca Hamleta, domagającego się od swego następcy wyrównania krzywd, wybrzmiewało szczególnie mocno. Widowisko pomyślane było jako wędrówka po zakamarkach zrujnowanej Stoczni – publiczność kilkukrotnie przemieszczała się po niej razem z aktorami, dzięki którym ta niezwykła przestrzeń zyskiwała nowe życie. Świetna realizacja telewizyjna przedstawienia, nad którą pieczę sprawowała Kasia Adamik, doskonale oddaje jego atmosferę. Po projekcji odbędzie się dyskusja poświęcona problematyce spektaklu. Poprowadzą ją Weronika Łucyk i Michał Kurkowski. Prezentacja odbędzie się w poniedziałek, 3 czerwca o godzinie 19.00 w Starej Aptece w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności oraz w ramach szóstej Recepty w Starej Aptece. Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek do pobrania w kasach Teatru Wybrzeże.

O WYSTAWIE Ryszard KAJA PÓŁ POLSKI część I i Ryszard KAJA PÓŁ POLSKI część II

Ryszard Kaja, znany, popularny, ceniony i uznany malarz i scenograf od kilkunastu – a może i kilku więcej – lat intensywnie i efektywnie oddał swój niepospolity talent również i sztuce plakatu. Jego prace towarzyszyły głównie licznym premierom operowym, baletowym i teatralnym na scenach całego kraju. Zdobywały nagrody, trafiały do prestiżowych galerii i kolekcji, z ulicznych słupów cieszyły oczy przechodniów. I przed sześciu laty, zrazu jakby nieśmiele, a z czasem z przytupem i fantazją, rozpędził machinę, która nie miała precedensu nie tylko w Polsce ale i chyba w świecie całym. Postanowił namalować i zamalować naszą Ojczyznę. Stworzył serię PLAKAT-POLSKA, wydawaną regularnie przez Wrocławską Galerię Polskiego Plakatu, a dowodzoną przez plakato-maniaka Krzysztofa Marcinkiewicza. Blisko sto pięćdziesiąt dotychczasowych prac portretuje wielkie obszary i miasta, a także i najmniejsze zakątki i wstydliwe zadupia naszego kraju. Ryszard Kaja tkliwie i z czułością, czasami z sarkazmem i ironią, zawsze z maestrią, znajomością rzeczy i chyba z miłością zabiera nas w wędrówkę po ojczystej ziemi, po jej dumnych symbolach i wstydliwych zakamarkach, po Jej historii i kulturze, po jej wzlotach i upadkach. Bezprecedensowy, nie tylko w wąskiej szufladce ‘plakat turystyczny’, charakter tego monumentalnego przedsięwzięcia jednego szalonego artysty wspieranego przez wyrozumiałego wydawcę wart jest najwyższego uznania i zaszczytów.

W tym szczególnym momencie, w dniach świętowania Stulecia Polskiej Niepodległości, ale także naszego Wybrzeżowego Święta – pierwszej premiery nowej sceny Starej Apteki, w jej właśnie przestrzeniach pokazujemy Państwu pierwszą odsłonę Kajowego Polski portretu własnego – 90 plakatów z serii Plakat-Polska; Ryszarda Kai PÓŁ POLSKI. Na odsłonę drugą zaprosimy już w roku przyszłym, do naszego foyer głównego, wtedy pokażemy drugie Pół Polski – czyli całym naszym gmachem zawładnie Autor wielu naszych plakatów – Ryszard Kaja i jego Polska cała.

[11.11.2018]

PS. To miało być mniej więcej tak:
W Dniach Świętowania Wolności i Solidarności zapraszamy Państwa do oglądania drugiej odsłony Polski sportretowanej przez Ryszarda Kaję…

Ale zdarzył się – jak co roku – dzień 17 kwietnia, dzień kiedy w 2019 odszedł z tego życia, z tego świata i z tej Polski Ryszard Kaja. Zostawił jeszcze kilka projektów, ale już niebawem, co wydawało się jeszcze niedawno niemożliwe, seria Plakat-Polska będzie zbiorem zamkniętym. Ta druga odsłona ma więc niejako dodatkowy, elegijny charakter. Żegnamy nią nie tylko Autora wielu naszych plakatów, nie tylko czułego Portrecistę naszej macierzy, nie tylko wybitnego bezpretensjonalnego Artystę, ale wspaniałego, serdecznego, radosnego Człowieka.

Ta druga odsłona to ponad 70 kolejnych, dużych i małych, znanych i zapomnianych, uwodzących barwą i monochromatycznym minimalizmem portretów – punktów na mapie naszej krainy. Zapraszamy do ich poznawania, kosztowania i podziwiania. Do zachwycania się, rozkoszowania i delektowania Polską. I dziełem nieodżałowanego Ryszarda Kai.

[04.06.2019]