iii edycja

LUDZIE JAK BOGOWIE / 2010 ROK

 • Miniatura projektu III EDYCJA

  W programie III edycji znalazły się jedne z najgłośniejszych spektakli ostatnich lat: PERSONA. MARILYN w reżyserii Krystiana Lupy, OCZYSZCZENI Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego i MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST Doroty Masłowskiej w reżyserii Grzegorza Jarzyny. Te tak ważne dla współczesnego teatru polskiego przedstawienia wpisały się ściśle w hasło III edycji - LUDZIE JAK BOGOWIE.

  Sarah Kane
  OCZYSZCZENI
  Reżyseria: Krzysztof Warlikowski

  Przełomowy dla polskiego teatru, łamiący kanony estetyczne i obyczajowe, szeroko znany na świecie spektakl o okrucieństwie i miłości ratującej człowieka przed całkowitym unicestwieniem. Jedna z pierwszych w kraju realizacji dramaturgii Kane. Laur Konrada na VI Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje" w Katowicach, Nagroda Francuskiego Związku Krytyków Teatralnych za najwybitniejsze przedstawienie obcojęzyczne w sezonie 2002/2003 we Francji.

  Koprodukcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego, TR Warszawa, Teatru Polskiego w Poznaniu, Hebbel-Theater w Berlinie i Theorem - Europejskiej Komisji Kultury.

  Dorota Masłowska
  MIĘDZY NAMI DOBRZE JEST
  Reżyseria: Grzegorz Jarzyna

  Dorota Masłowska w wywiadzie dla Dziennika: „Zderzyłam pokolenia: języki, sposoby myślenia, funkcjonowania, inne codzienności, żeby wydobyć ten zgrzyt, ten brak czegoś takiego jak „statystyczny Polak", brak platformy, na której to by się wszystko spotykało i moglibyśmy powiedzieć „my". Wszystko to jest w tej sztuce dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego. Oczywiście nie formułuję wprost żadnego pozytywnego przesłania, ale to pierwsza rzecz, którą napisałam nie pod hasłem: w jakim okropnym kraju żyjemy, a jak tu szaro! Odwrotnie, jest tu moja afirmacja bycia Polką i polskości, totalnie dzisiaj wyszydzonej, zmieszanej z błotem i traktowanej jako skaza, jako policzek wymierzony przez los, przynajmniej w moim pokoleniu."

  Spektakl zrealizowany w koprodukcji TR Warszawa i Schaubühne am Lehniner Platz, przy wsparciu programu Warszawa - Europejska Stolica Kultury 2016.

  PERSONA. MARILYN
  Scenariusz, reżyseria i scenografia: Krystian Lupa

  Bolesna fantazja wielkiego reżysera o ikonie XX wieku. Wybitna aktorka zmagająca się ze skomplikowaną rolą Gruszy z Braci Karamazow, histeryczka szukająca spełnienia w używkach i przypadkowych spotkaniach, cierpiący człowiek - oto portret artysty. Krystian Lupa odkrywa kolejne wersje osobowości Marilyn Monroe.

  Spektakl zrealizowany przez warszawski Teatr Dramatyczny.