CIAŁA OBCE

Julia Holewińska

Adam jest aktywnym działaczem opozycji demokratycznej. Ma kochającą żonę, maleńkie dziecko, oddanych kolegów, którzy uważają go za bohatera. Jego życie w PRL to przede wszystkim walka z komuną, msze, teatry podziemne, rozrzucanie ulotek i hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna. Jednak ten chłop „z krwi i kości", „wojownik" marzący o zrobieniu powstania, kochanek i kompan od kieliszka skrywa w sobie tajemnicę - od dzieciństwa prowadzi wewnętrzną walkę, walkę z własnym ciałem i swoją biologiczną płcią. Ewa to kobieta świetnie wykształcona, była opozycjonistka, obecnie żyjąca w nędzy, zmagająca się z samotnością, odtrąceniem, frustracją, obrzydzeniem, jakie wzbudza u najbliższych i przede wszystkim z rozwijającym się rakiem. Co łączy te dwie postaci? Tajemnica? Walka? Ideały? Polska? Rozgrywająca się równolegle w dwóch czasach sztuka Julii Holewińskiej to przede wszystkim tekst o dążeniu do wolności - zarówno narodowej jak i osobistej. Wielka, oficjalna Historia splata się tu z osobistym dramatem, górnolotne wspólnotowe hasła ulegają rozpadowi w zetknięciu z tym, co dla wielu nie mieści się w ramach tak zwanej normalności. CIAŁA OBCE w 2010 roku zostały uhonorowane Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną.

Kuba Kowalski o CIAŁACH OBCYCH: „Solidarnościowe hasła wysławiające pod niebiosa wolność i niepodległość całkowicie tracą znaczenie, kiedy dotyczą dramatu indywidualnego człowieka zmagającego się ze swoją tożsamością płciową - ot, cała smutna prawda. Potrafimy je skandować, kiedy niesiemy je wypisane na sztandarach, potrafimy walczyć o wolność i niepodległość narodu; jednak kompletnie nie umiemy uszanować ich w odniesieniu do jednostki, zwłaszcza kiedy dotyczą one jej seksualności i tożsamości płciowej. Taka nasza niekonsekwencja."

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.

 • Polska Premiera: - Scena Kameralna
 • Czas trwania: 1 godzina 45 minut (bez przerw)
  • Reżyseria: Kuba Kowalski
  • Dramaturgia: Julia Holewińska
  • Scenografia: Katarzyna Stochalska
  • Muzyka: Piotr Maciejewski
  • Światło: Damian Pawella
  • Ruch sceniczny: Katarzyna Chmielewska
  • Asystent reżysera: Piotr Biedroń
  • Inspicjent: Joanna Januszewska
  • Sufler: Joanna Januszewska

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu CIAŁA OBCE w cyklu Teatr online!

   CIAŁA OBCE w cyklu Teatr online!

   Teatr Wybrzeże i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego serdecznie zapraszają do wspólnego oglądania kolejnego spektaklu w cyklu Teatr online! Tym razem na kanale YouTube Teatru Wybrzeże - https://youtu.be/4_21xDgAmuo - zaprezentujemy znakomicie zrealizowaną rejestrację telewizyjną CIAŁ OBCYCH Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego.
   Więcejo "CIAŁA OBCE w cyklu Teatr online!"
  • Zdjęcie artykułu CIAŁA OBCE na Festiwalu Dwa Teatry

   CIAŁA OBCE na Festiwalu Dwa Teatry

   Miło nam poinformować, że rejestracja telewizyjna CIAŁ OBCYCH Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego bierze udział w konkursie Festiwalu Dwa Teatry. Projekcja spektaklu odbędzie się jutro o godzinie 12.30 w sopockim Multikinie przy ulicy Bohaterów Monte Cassino 63. Po projekcji odbędzie się spotkanie z twórcami. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "CIAŁA OBCE na Festiwalu Dwa Teatry"
  • Zdjęcie artykułu Nagrody dla Teatru

   Nagrody dla Teatru

   Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru dzisiaj o godzinie 15.00 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże zostały wręczone Nagrody Teatralne Miasta Gdańska oraz Nagrody Teatralne Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2012 roku.
   Więcejo "Nagrody dla Teatru"
  • Zdjęcie artykułu Bardzo dobre przyjęcie CIAŁ OBCYCH na Festiwalu Interpretacje

   Bardzo dobre przyjęcie CIAŁ OBCYCH na Festiwalu Interpretacje

   Zapraszamy Państwa do lektury znakomitych recenzji po prezentacji CIAŁ OBCYCH na Festiwalu Interpretacje.
   Więcejo "Bardzo dobre przyjęcie CIAŁ OBCYCH na Festiwalu Interpretacje"
  • Zdjęcie artykułu CIAŁA OBCE i DANUTA W. w rankingu magazynu Twój Styl

   CIAŁA OBCE i DANUTA W. w rankingu magazynu Twój Styl

   Z przyjemnością informujemy, że CIAŁA OBCE i DANUTA W. znalazły się w rankingu NAJLEPSZE W TEATRZE sporządzonym przez Jacka Wakara na łamach magazynu Twój Styl.
   Więcejo "CIAŁA OBCE i DANUTA W. w rankingu magazynu Twój Styl"
  • Zdjęcie artykułu CIAŁA OBCE na antenie TVP Kultura

   CIAŁA OBCE na antenie TVP Kultura

   Z radością informujemy, że CIAŁA OBCE Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego zostaną wyemitowane na antenie TVP Kultura dzisiaj o godzinie 20.30. Będzie to retransmisja z XV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.
   Więcejo "CIAŁA OBCE na antenie TVP Kultura"
  • Zdjęcie artykułu CIAŁA OBCE na Festiwalu Interpretacje

   CIAŁA OBCE na Festiwalu Interpretacje

   Miło nam poinformować, że CIAŁA OBCE Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego wezmą udział w XV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje. Prezentacja spektaklu odbędzie się dzisiaj o godzinie 20.00 w studiu TVP przy ulicy Telewizyjnej 1. w Katowicach.
   Więcejo "CIAŁA OBCE na Festiwalu Interpretacje"
  • Zdjęcie artykułu Kuba Kowalski i DANUTA W. nominowani do nagrody SZTORM ROKU

   Kuba Kowalski i DANUTA W. nominowani do nagrody SZTORM ROKU

   Z radością informujemy, że Kuba Kowalski za reżyserię CIAŁ OBCYCH oraz spektakl DANUTA W. zostali nominowani do tegorocznej nagrody Gazety Wyborczej SZTORM ROKU.
   Więcejo "Kuba Kowalski i DANUTA W. nominowani do nagrody SZTORM ROKU"
  • Zdjęcie artykułu CIAŁA OBCE na Festiwalu R@Port

   CIAŁA OBCE na Festiwalu R@Port

   CIAŁA OBCE Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego biorą udział w 7. edycji Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzisiaj o godzinie 18.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie.
   Więcejo "CIAŁA OBCE na Festiwalu R@Port"
  • Zdjęcie artykułu Znakomite recenzje CIAŁ OBCYCH

   Znakomite recenzje CIAŁ OBCYCH

   Zapraszamy Państwa do lektury znakomitych recenzji po prezentacji CIAŁ OBCYCH na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.
   Więcejo "Znakomite recenzje CIAŁ OBCYCH"
  • Zdjęcie artykułu Marek Tynda wyróżniony na Festiwalu Prapremier

   Marek Tynda wyróżniony na Festiwalu Prapremier

   Z radością informujemy, że jury 11. edycji Festiwalu Prapremier przyznało honorowe wyróżnienie aktorskie dla Marka Tyndy za rolę Adama/Ewy w spektaklu CIAŁA OBCE. Wyróżnionemu aktorowi serdecznie gratulujemy!
   Więcejo "Marek Tynda wyróżniony na Festiwalu Prapremier"
  • Zdjęcie artykułu CIAŁA OBCE na Festiwalu Prapremier

   CIAŁA OBCE na Festiwalu Prapremier

   Z przyjemnością informujemy, że kontrowersyjne CIAŁA OBCE Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego wezmą udział w konkursie 12. edycji Festiwalu Prapremier. Prezentacja spektaklu odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Zapraszamy!
   Więcejo "CIAŁA OBCE na Festiwalu Prapremier"
  • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże doceniony w rankingu Gazety Wyborczej

   Teatr Wybrzeże doceniony w rankingu Gazety Wyborczej

   Z radością informujemy, że Teatr Wybrzeże zdominował ranking dziesięciu najciekawszych trójmiejskich spektakli minionego sezonu stworzony przez Mirosława Barana z Gazety Wyborczej. Recenzent wyróżnił aż pięć naszych spektakli - SEKS DLA OPORNYCH, BABĘ CHANEL, NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ, NA POCZĄTKU BYŁ DOM oraz CIAŁA OBCE.
   Więcejo "Teatr Wybrzeże doceniony w rankingu Gazety Wyborczej"
  • Zdjęcie artykułu Nasi aktorzy w rankingu Jacka Sieradzkiego

   Nasi aktorzy w rankingu Jacka Sieradzkiego

   Z radością informujemy, że trójka naszych aktorów znalazła się w 20. edycji Subiektywnego spisu aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego.
   Więcejo "Nasi aktorzy w rankingu Jacka Sieradzkiego"
  • Zdjęcie artykułu Najlepsi z Wybrzeża!

   Najlepsi z Wybrzeża!

   Z przyjemnością informujemy, że Teatr Wybrzeże został doceniony w tegorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2011/2012". Krytycy teatralni wyróżnili nasze CIAŁA OBCE, Julię Holewińską oraz Dorotę Kolak.
   Więcejo "Najlepsi z Wybrzeża!"
  • Zdjęcie artykułu CIAŁA OBCE na Scenie Kameralnej

   CIAŁA OBCE na Scenie Kameralnej

   Zapraszamy Państwa na kontrowersyjne i szeroko komentowane CIAŁA OBCE Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego. Spektakl zostanie zaprezentowany w najbliższą sobotę i niedzielę na Scenie Kameralnej w Sopocie.
   Więcejo "CIAŁA OBCE na Scenie Kameralnej"
  • Zdjęcie artykułu Jacek Sieradzki o CIAŁACH OBCYCH

   Jacek Sieradzki o CIAŁACH OBCYCH

   „Teatr Wybrzeże gra bez wytchnienia całe wakacje, warto więc urwać się z plaży choćby po to, by odwiedzić jedną z nielicznych mądrze wymyślonych nowych przestrzeni teatralnych - Scenę Kameralną w Sopocie. I obejrzeć tam CIAŁA OBCE.
   Więcejo "Jacek Sieradzki o CIAŁACH OBCYCH"
  • Zdjęcie artykułu O CIAŁACH OBCYCH w Świetlicy Krytyki Politycznej

   O CIAŁACH OBCYCH w Świetlicy Krytyki Politycznej

   Dzisiaj o godzinie 18.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście odbędzie się spotkanie z cyklu KRYTYCZNIE O TEATRZE poświęcone CIAŁOM OBCYM Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "O CIAŁACH OBCYCH w Świetlicy Krytyki Politycznej"
  • Zdjęcie artykułu CIAŁA OBCE i SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA w finale

   CIAŁA OBCE i SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA w finale

   Z radością informujemy, że CIAŁA OBCE i SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA znalazły się w finale 18. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej!
   Więcejo "CIAŁA OBCE i SPRAWA OPERACYJNEGO ROZPOZNANIA w finale"
  • Zdjęcie artykułu Zakończyła się V edycja Wybrzeża Sztuki

   Zakończyła się V edycja Wybrzeża Sztuki

   Wczoraj zakończyła się V edycja Wybrzeża Sztuki, podczas której zaprezentowaliśmy sześć znakomitych spektakli: STOLIK grupy Karbido, W IMIĘ JAKUBA S. Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, TRYLOGIĘ w reżyserii Jana Klaty, DUETY NIEISTNIEJĄCE Teatru Dada von Bzdülöw, CIAŁA OBCE w reżyserii Kuby Kowalskiego oraz mistrzowskie TANGO w reżyserii Jerzego Jarockiego.
   Więcejo "Zakończyła się V edycja Wybrzeża Sztuki"
  • Zdjęcie artykułu Finał Wybrzeża Sztuki

   Finał Wybrzeża Sztuki

   V edycja Wybrzeża Sztuki zbliża się ku końcowi. Za nami prezentacja STOLIKA grupy Karbido, W IMIĘ JAKUBA S. Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, TRYLOGII w reżyserii Jana Klaty, DUETÓW NIEISTNIEJĄCYCH Teatru Dada von Bzdülöw, CIAŁ OBCYCH w reżyserii Kuby Kowalskiego i pierwszego pokazu TANGA.
   Więcejo "Finał Wybrzeża Sztuki"
  • Zdjęcie artykułu Relacja z 13. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   Relacja z 13. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego

   W minioną środę na Scenie Kameralnej odbyło się 13. spotkanie Dyskusyjnego Klubu Teatralnego poświęcone CIAŁOM OBCYM. Uczestniczyli w nim twórcy spektaklu: autorka Julia Holewińska, reżyser Kuba Kowalski, scenografka Katarzyna Stochalska oraz zespół aktorski. Dyskusję pomiędzy artystami a publicznością moderował dramaturg Teatru Wybrzeże, Jakub Roszkowski.
   Więcejo "Relacja z 13. Dyskusyjnego Klubu Teatralnego"
  • Zdjęcie artykułu CIAŁA OBCE w 13. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   CIAŁA OBCE w 13. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Dzisiaj o godzinie 21.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się 13. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony CIAŁOM OBCYM. Wezmą w nim udział twórcy spektaklu, autorka Julia Holewińska, reżyser Kuba Kowalski oraz zespół aktorski. Dyskusję moderować będzie dramaturg Teatru Wybrzeże, Jakub Roszkowski. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "CIAŁA OBCE w 13. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Trailer CIAŁ OBCYCH

   Trailer CIAŁ OBCYCH

   Zapraszamy Państwa do obejrzenia trailera CIAŁ OBCYCH Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego. Realizacja: Michał Andrysiak, Tomek Wierzchowski, Maciej Salamon.
   Więcejo "Trailer CIAŁ OBCYCH"
  • Zdjęcie artykułu Kolejna recenzja CIAŁ OBCYCH

   Kolejna recenzja CIAŁ OBCYCH

   „CIAŁA OBCE to absolutny przełom w dotychczasowym sposobie obrazowania na deskach Teatru Wybrzeże. Tak głęboko sięgającej wielowymiarowej metafory nie stworzono od dawna.
   Więcejo "Kolejna recenzja CIAŁ OBCYCH"
  • Zdjęcie artykułu Sukces CIAŁ OBCYCH

   Sukces CIAŁ OBCYCH

   Miło nam poinformować, że nasza najnowsza premiera - CIAŁA OBCE Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego - spotkała się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej!
   Więcejo "Sukces CIAŁ OBCYCH"
  • Zdjęcie artykułu Prapremiera CIAŁ OBCYCH

   Prapremiera CIAŁ OBCYCH

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się prapremiera CIAŁ OBCYCH Julii Holewińskiej. Sztukę uhonorowaną Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną reżyseruje Kuba Kowalski.
   Więcejo "Prapremiera CIAŁ OBCYCH"
  • Zdjęcie artykułu Przed premierą CIAŁ OBCYCH - wywiad z Julią Holewińską

   Przed premierą CIAŁ OBCYCH - wywiad z Julią Holewińską

   Zapraszamy Państwa do lektury wywiadu z Julią Holewińską, autorką CIAŁ OBCYCH. Wywiad przeprowadził Mirosław Baran z Gazety Wyborczej.
   Więcejo "Przed premierą CIAŁ OBCYCH - wywiad z Julią Holewińską"
  • Zdjęcie artykułu CIAŁA OBCE na Scenie Kameralnej w Sopocie

   CIAŁA OBCE na Scenie Kameralnej w Sopocie

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do CIAŁ OBCYCH Julii Holewińskiej. Reżyseruje Kuba Kowalski, scenografię do spektaklu przygotowuje Katarzyna Stochalska. Planowana prapremiera - 17 lutego 2012 roku na Scenie Kameralnej w Sopocie.
   Więcejo "CIAŁA OBCE na Scenie Kameralnej w Sopocie"