EMIGRANTKI

Radosław Paczocha

 

Opis scenografii i postaci [KLIKNIJ TUTAJ]

EMIGRANTKI pokazują polską emigrację zarobkową z perspektywy ciężko pracujących kobiet, do tego matek wychowujących swoje dzieci na odległość. Dramat ukazuje ich pełną napięć relację pomiędzy sobą, trudne życie codzienne, problemy tożsamościowe, życie na walizkach i poczucie straconego życia osobistego, które próbują odkupić zarabianymi na swoje dzieci pieniędzmi. W niesprzyjających macierzyństwu warunkach są niezwykle heroicznymi matkami, które żyją w poczuciu przegranego macierzyństwa...

Elżbieta Depta o EMIGRANTKACH: „Siłą tekstu Radosława Paczochy jest to, że bazuje on na prawdziwych historiach, które inaczej prawdopodobnie nigdy nie byłyby wysłuchane. Mamy więc okazję poznać realia życia migrantek zarobkowych i motywacje stojące za ich wyjazdem. Są to bardzo często kobiety postawione pod ścianą, które nie są w stanie wyżywić licznej rodziny, równocześnie uciekają od maltretujących je mężów. Ich opowieści są tym bardziej przejmujące, że prawdziwe. Tekst pokazuje przyczyny dla których kobiety te decydują się pracować za granicą i wysyłać do Polski wszystko co zarobią. Podjęta o wyjeździe decyzja okupiona jest stygmatyzacją i rozłąka z rodziną, jedna z bohaterek w Polsce pozostawia kilkumiesięczne dziecko. Widz ma szansę zetknąć się z rzeczywistością, w której sam nie chciałby uczestniczyć. Jako społeczeństwo powinniśmy zadać sobie pytanie, dlaczego w Polsce problemy tych kobiet nie mają szans na rozwiązanie. Sytuacja, która miała być chwilowym ratunkiem, staje się dla nich sposobem na życie. Bohaterki dramatu i ich heroizm w walce o byt materialny rodziny budzą podziw zmieszany ze współczuciem.”

Spektakl bierze udział w 27. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

logo okwpsw kopia3

 

it logo prev2

 Logo MKDNiS kolorowe

 • Prapremiera: - Stara Apteka
 • Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerw)
 • Sezon 2021/2022
 • Reżyseria: Elżbieta Depta
 • Scenografia: Agata Andrusyszyn-Chwastek
 • Światła: Magdalena Gajewska
 • Muzyka: Maciej Szymborski
 • Konsultacja choreograficzna: Nicola Egwuatu
 • Konsultacja wokalna: Anna Domżalska
 • Projekt plakatu: Monika Starowicz
 • Asystent reżysera, inspicjent – sufler: Agnieszka Szczepaniak

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Jubileuszowe EMIGRANTKI

  Jubileuszowe EMIGRANTKI

  Zapraszamy Państwa na 50. EMIGRANTKI! Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się w najbliższą sobotę, 13 maja o godzinie 17.00 w Starej Aptece.
  Więcejo "Jubileuszowe EMIGRANTKI"
 • Zdjęcie artykułu EMIGRANTKI z audiodeskrypcją

  EMIGRANTKI z audiodeskrypcją

  Zapraszamy Państwa na kolejne wydarzenie w ramach projektu KULTURA BEZ BARIER. W sobotę, 13 maja o godzinie 17:00 w Starej Aptece zaprezentujemy EMIGRANTKI z audiodeskrypcją. Lektorem będzie aktor Teatru Wybrzeże Jacek Labijak.
  Więcejo "EMIGRANTKI z audiodeskrypcją"
 • Zdjęcie artykułu EMIGRANTKI w projekcie KULTURA BEZ BARIER

  EMIGRANTKI w projekcie KULTURA BEZ BARIER

  Zapraszamy Państwa na kolejny spektakl w ramach projektu KULTURA BEZ BARIER. W sobotę, 15 kwietnia o godzinie 19:00 w Starej Aptece zaprezentujemy EMIGRANTKI z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Tłumaczą Beata Baranowska i Beata Pukło.
  Więcejo "EMIGRANTKI w projekcie KULTURA BEZ BARIER"
 • Zdjęcie artykułu Sukces Teatru Wybrzeże

  Sukces Teatru Wybrzeże

  Szanowni Państwo, drodzy widzowie, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Starej Aptece odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Teatralnych Marszałka Województwa Pomorskiego i Nagród Teatralnych Miasta Gdańska za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2021 roku. Z radością informujemy, że Spektaklem Roku Województwa Pomorskiego została NIECZUŁOŚĆ! Teatralne nagrody powędrowały również do Małgorzaty Brajner,...
  Więcejo "Sukces Teatru Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu EMIGRANTKI w 55. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  EMIGRANTKI w 55. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Zapraszamy Państwa na 55. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi EMIGRANTKI Radosława Paczochy w reżyserii Elżbiety Depty. Weźmie w nim udział autor dramatu i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.45 w Starej Aptece. Wstęp wolny.
  Więcejo "EMIGRANTKI w 55. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu EMIGRANTKI w programie KULTURA DOSTĘPNA

  EMIGRANTKI w programie KULTURA DOSTĘPNA

  Zapraszamy Państwa na kolejny spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy prezentowany w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. W sobotę, 23 października o godzinie 19:30 w Starej Aptece zaprezentujemy EMIGRANTKI Radosława Paczochy w reżyserii Elżbiety Depty.
  Więcejo "EMIGRANTKI w programie KULTURA DOSTĘPNA"
 • Zdjęcie artykułu Warsztat do spektaklu EMIGRANTKI

  Warsztat do spektaklu EMIGRANTKI

  Serdecznie zapraszamy na warsztat teatralny do spektaklu EMIGRANTKI! Zajęcia odbędą się w poniedziałek, 4 października o godzinie 19:00 w Starej Aptece. Udział w warsztacie jest bezpłatny.
  Więcejo "Warsztat do spektaklu EMIGRANTKI"
 • Zdjęcie artykułu Nasi aktorzy w Subiektywnym spisie Jacka Sieradzkiego

  Nasi aktorzy w Subiektywnym spisie Jacka Sieradzkiego

  Z przyjemnością informujemy, że Katarzyna Figura, Mirosław Baka i Adam Turczyk znaleźli się w 29. edycji Subiektywnego spisu aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego.
  Więcejo "Nasi aktorzy w Subiektywnym spisie Jacka Sieradzkiego"
 • Zdjęcie artykułu EMIGRANTKI - po prapremierze

  EMIGRANTKI - po prapremierze

  W minioną sobotę w Starej Aptece odbyła się prapremiera EMIGRANTEK Radosława Paczochy w reżyserii Elżbiety Depty. Miło nam poinformować, że przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej. 
  Więcejo "EMIGRANTKI - po prapremierze"
 • Zdjęcie artykułu Dodatkowe spektakle

  Dodatkowe spektakle

  Drodzy widzowie, z uwagi na ogromne zainteresowanie prezentujemy dodatkowe pokazy EMIGRANTEK (26 i 28 lutego), LILLI WENEDY (27 i 28 lutego) i SZTUKI (27 i 28 lutego).
  Więcejo "Dodatkowe spektakle"
 • Zdjęcie artykułu EMIGRANTKI w Starej Aptece

  EMIGRANTKI w Starej Aptece

  Dzisiaj o godzinie 19.00 w Starej Aptece odbędzie się prapremiera EMIGRANTEK Radosława Paczochy w reżyserii Elżbiety Depty.
  Więcejo "EMIGRANTKI w Starej Aptece"
 • Zdjęcie artykułu Spotkajmy się ponownie w Teatrze!

  Spotkajmy się ponownie w Teatrze!

  Drodzy widzowie, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym premierowym repertuarem na najbliższe tygodnie! Cieszymy się, że po wielu miesiącach rozłąki spotkamy się z Państwem ponownie! 
  Więcejo " Spotkajmy się ponownie w Teatrze!"
 • Zdjęcie artykułu Wracamy!

  Wracamy!

  Drodzy widzowie, z ogromną radością informujemy, że od przyszłej soboty wznawiamy pełną działalność artystyczną!
  Więcejo "Wracamy!"