FARAON

Bolesław Prus

FARAON Bolesława Prusa to świetnie skonstruowany i napisany thriller polityczny. W cieniu Sfinksa i piramid odgrywa się opowieść o bezwzględnej walce o władzę, w której orężem stają się pieniądze, lud pracujący, kobiety i - przede wszystkim - religia. To wyjątkowe na skalę światową (choć często przez swoją historyczną stylizację niedoceniane) dzieło, w którym tak silnie zarysowany jest konflikt na linii władzy świeckiej i kościelnej. Wielość narodów, kultur, religii, rytuałów, sposobów zachowania i postrzegania świata zostaje zmieszanych w tyglu, jakim jest dla Prusa starożytny Egipt, i tworzy mieszankę niezwykle złożoną i iście wybuchową. Tak w czasach Ramzesów, jak i dzisiaj.

Adam Nalepa o spektaklu: „FARAON to świetnie napisana powieść, którą się czyta jednym tchem, jak jakiś kryminał - wyraziste postaci, mistrzowsko napisane dialogi, artyzm języka i niesamowity klimat. No i finałowy zwrot akcji, który najpierw paraliżuje, a potem zrzuca bezradnego czytelnika w przepaść! Kiedyś, krótko po zrealizowaniu BLASZANEGO BĘBENKA, kiedy - po moim powrocie do Polski - zacząłem nadganiać moje braki dotyczące polskiej literatury, FARAON urzekł mnie przede wszystkim swoją uniwersalnością: historią rozgrywająca się w Egipcie 3000 lat temu, na pozór odklejoną od polskich realiów, nie zawsze łatwych do zrozumienia dla kogoś, kto przez dwadzieścia kilka lat wychowywał się w innej kulturze. Dzisiaj, po ośmiu latach życia w Polsce, bycia nie tylko obserwatorem, ale także aktywną częścią tego społeczeństwa, jestem krok dalej. Jestem przerażony faktem, jak bardzo z dnia na dzień uaktualnia się wizja Prusa. Jak bardzo możemy rozpoznać się w niej my - w państwie, zdezorientowanym politycznie, w którym czy to religia, czy ekstremalne ugrupowania znajdują coraz większe poparcie, bo przynajmniej wskazują jakiś kierunek i zapełniają lukę, spowodowaną brakiem stabilizacji. No a poza tym w kraju hejterów, który nie ma już oczywistych naturalnych wrogów i kreuje sobie ich na własną potrzebę wewnątrz społeczeństwa, jest to także bardzo smutna opowieść o zabijaniu w zalążku idealizmu. Także mojego."

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 2 godziny 50 minut (jedna przerwa)
  • Adaptacja: Adam Nalepa
  • Adaptacja: Jakub Roszkowski
  • Reżyseria: Adam Nalepa
  • Dramaturg: Jakub Roszkowski
  • Scenografia: Maciej Chojnacki
  • Muzyka: Marcin Mirowski
  • Ruch sceniczny: Wioleta Fiuk
  • Ruch sceniczny: Patryk Gacki
  • Przygotowanie wokalne: Anna Domżalska
  • Asystent reżysera: Piotr Chys
  • Asystent reżysera: Mariusz Babicki
  • Inspicjent - sufler: Katarzyna Wołodźko, Jerzy Gutarowski

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Najlepsi z Teatru Wybrzeże

   Najlepsi z Teatru Wybrzeże

   Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże został wyróżniony w tegorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2015/2016". Krytycy teatralni wyróżnili Dorotę Kolak i Mirosława Bakę, FARAONA, KTO SIĘ BOI VIRGINII WOOLF?, KREACJĘ, spektakl FAHRENHEIT 451 oraz PRZYGODY KOZIOŁKA MATOŁKA.
   Więcejo "Najlepsi z Teatru Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu FARAON w kolekcji teatralnych uniesień Jacka Sieradzkiego

   FARAON w kolekcji teatralnych uniesień Jacka Sieradzkiego

   Miło nam poinformować, że znakomity i wielokrotnie nagradzany FARAON znalazł się w kolekcji teatralnych uniesień krytyka Jacka Sieradzkiego.  
   Więcejo "FARAON w kolekcji teatralnych uniesień Jacka Sieradzkiego"
  • Zdjęcie artykułu Nagroda za scenografię do FARAONA

   Nagroda za scenografię do FARAONA

   Z radością informujemy, że jury społeczne 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych nagrodziło Macieja Chojnackiego za scenografię do FARAONA Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy. Laureatowi serdecznie gratulujemy!
   Więcejo "Nagroda za scenografię do FARAONA"
  • Zdjęcie artykułu FARAON na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych

   FARAON na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych

   Miło nam poinformować, że FARAON Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy bierze udział w 41. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego.
   Więcejo "FARAON na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych"
  • Zdjęcie artykułu Kolejne wyróżnienie dla FARAONA!

   Kolejne wyróżnienie dla FARAONA!

   Z przyjemnością informujemy, że redakcja gazety Polska Metropolia Warszawska uznała FARAONA za jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych 2015 roku!
   Więcejo "Kolejne wyróżnienie dla FARAONA!"
  • Zdjęcie artykułu Najlepsi z Teatru

   Najlepsi z Teatru

   Z radością informujemy, że Teatr Wybrzeże zdominował ranking najważniejszych wydarzeń teatralnych 2015 roku, przygotowany przez Łukasza Rudzińskiego z portalu Trójmiasto.pl
   Więcejo "Najlepsi z Teatru"
  • Zdjęcie artykułu FARAON wśród najlepszych!

   FARAON wśród najlepszych!

   Z radością informujemy, że FARAON Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy znalazł się w rankingu 10. najlepszych spektakli 2015 roku sporządzonym przez Anetę Kyzioł z tygodnika Polityka.
   Więcejo "FARAON wśród najlepszych!"
  • Zdjęcie artykułu Nagrody dla Teatru Wybrzeże

   Nagrody dla Teatru Wybrzeże

   Z przyjemnością informujemy, że Jury Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa „z satysfakcją odnotowało istotną i cenną obecność wielu pozycji polskiej literatury klasycznej w programach artystycznych Teatru Wybrzeże w Gdańsku i Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy."
   Więcejo "Nagrody dla Teatru Wybrzeże"
  • Zdjęcie artykułu FARAON i MURZYN WARSZAWSKI na finał Konkursu Klasyka Żywa

   FARAON i MURZYN WARSZAWSKI na finał Konkursu Klasyka Żywa

   Już jutro o godzinie 19:00 na Dużej Scenie zaprezentujemy FARAONA, natomiast na Scenie Kameralnej również o godzinie 19.00 MURZYNA WARSZAWSKIEGO - dwa z czterech naszych spektakli, które biorą udział w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.
   Więcejo "FARAON i MURZYN WARSZAWSKI na finał Konkursu Klasyka Żywa"
  • Zdjęcie artykułu FARAON w 31. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   FARAON w 31. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Zapraszamy Państwa na 31. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony FARAONOWI Bolesława Prusa. Weźmie w nim udział reżyser Adam Nalepa i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 22.00 na Dużej Scenie. Wstęp wolny.
   Więcejo "FARAON w 31. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Warsztat do spektaklu FARAON

   Warsztat do spektaklu FARAON

   Serdecznie zapraszamy Państwa na warsztat do spektaklu FARAON, który odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godzinie 18.00 w Czarnej Sali. Warsztat organizowany jest w ramach konkursu Klasyka Żywa.
   Więcejo "Warsztat do spektaklu FARAON"
  • Zdjęcie artykułu FARAON - premiera!

   FARAON - premiera!

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się premiera FARAONA Bolesława Prusa w reżyserii Adama Nalepy.
   Więcejo "FARAON - premiera!"
  • Zdjęcie artykułu WYSTAWA OD TRAGEDYI DO OPERETKI – KLASYKA POLSKA W TEATRZE WYBRZEŻE

   WYSTAWA OD TRAGEDYI DO OPERETKI – KLASYKA POLSKA W TEATRZE WYBRZEŻE

   FARAON jest ostatnią z czterech premier zgłoszonych przez nas do udziału w Konkursie na inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA. Towarzyszy jej wystawa OD TRAGEDYI DO OPERETKI - KLASYKA POLSKA W TEATRZE WYBRZEŻE.
   Więcejo "WYSTAWA OD TRAGEDYI DO OPERETKI – KLASYKA POLSKA W TEATRZE WYBRZEŻE"
  • Zdjęcie artykułu FARAON w Teatrze Wybrzeże

   FARAON w Teatrze Wybrzeże

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do FARAONA Bolesława Prusa. Spektakl reżyseruje Adam Nalepa, za dramaturgię odpowiedzialny jest Jakub Roszkowski. Planowana premiera: 21 sierpnia 2015 roku na Dużej Scenie.
   Więcejo "FARAON w Teatrze Wybrzeże"