KOŁO SPRAWY BOŻEJ

Konrad Hetel
Najbliższy spektakl:

KOŁO SPRAWY BOŻEJ opowiada o jednej nocy, podczas której spotykają się członkowie sekty towiańczyków - mesjanistycznego ruchu religijnego, który założony został w latach czterdziestych XIX wieku przez tajemniczego przybysza z Litwy, Andrzeja Towiańskiego. Charyzmatyczny przywódca i jego przebiegła żona zdołali uwieść i przekonać do swojej Sprawy zmęczonych polistopadową emigracją polskich wygnańców, a wśród nich także największych poetów epoki: Słowackiego, Goszczyńskiego, Mickiewicza - oraz jego chorą psychicznie żonę, Celinę. Teraz wszyscy oni zbierają się na paryskim stryszku, by w oparach haszyszu odprawić dziady i napisać list do cara, a przy okazji pokłócić się o stosunek Polaków do Rosji, świata i siebie samych. Romantyczne dylematy architektów naszej wyobraźni po prawie dwustu latach wracają echem i zmuszają nas do zajęcia stanowiska.

Radek Stępień o spektaklu: „Choć stowarzyszenie się z Kołem Sprawy Bożej było dosłownym i metaforycznym finałem bogatego w myśli i zdarzenia życia Adama Mickiewicza, to do dziś wiele osób, na czele z naszymi polonistami, ma problem z zaakceptowaniem faktu przynależności Pierwszego Wieszcza do religijnej sekty. Gdy zaś dochodzi do tego kwestia zaangażowania w ową sektę Drugiego Wieszcza, Słowackiego, i trzeba powiedzieć coś na ten temat (bo milczenie staje się już podejrzane) poloniści szkicują w głowach swych uczniów postać Andrzeja Towiańskiego, charakteryzując ją na wielkiego mistrza, niedocenionego w Europie mistyka, który kierował swoich uczniów ku głębszemu zrozumieniu tajemnic Ewangelii (A. Górski), bądź, wręcz odwrotnie, robiąc z niego wampira energetycznego, wysysacza talentu pisarzy, polskiego Rasputina, który naszych świętych narodowych twórców zmanipulował, uwiódł i ukrzywdził. Jak było naprawdę, nie dowiemy się nigdy. Ale dziś, kiedy uleganie wpływom podejrzanych jednostek, wypalenie życiowe i zawodowe, emigracja i beznadzieja są dla Polaków, jak w czasach Mickiewicza i Towiańskiego, chlebem powszednim, a spory ideowe i polityczne konflikty w narodzie eskalują do stopnia, który ostatni raz świat widział właśnie wtedy, warto przyjrzeć się mechanizmom społecznym i psychicznym, które Ojców-Założycieli naszej kultury pchnęły w ramiona… no właśnie kogo - szarlatana, rosyjskiego agenta, czy może (ale tylko może) proroka nowych, jeszcze straszniejszych, czasów?”

Paweł Pogorzałek został uhonorowany Nagrodą Teatralną Marszałka Województwa Pomorskiego im. prof. Jana Ciechowicza „za zróżnicowaną, błyskotliwą i precyzyjnie poprowadzoną aktorską kreację Juliusza Słowackiego”.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

logo miasto2

 

Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

logo okwpsw kopia3

05 znak uproszczony kolor biale tlo RGB

it 20lat mini

 

 • Premiera: - Stara Apteka
 • Czas trwania: 1 godzina i 55 minut (bez przerw)
 • Sezon 2022/2023
 • Reżyseria: Radek Stępień
 • Dramaturgia: Konrad Hetel
 • Scenografia: Konrad Hetel, Paweł Paciorek
 • Kostiumy: Aleksandra Harasimowicz
 • Muzyka: Bartosz Dziadosz
 • Światła: Klaudyna Schubert
 • Projekt plakatu: Tomek Wolff
 • Inspicjent-sufler: Weronika Mathes
 • Asystent reżysera: Robert Ciszewski
 • Zdjęcia: Krzysztof Bieliński

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu KOŁO SPRAWY BOŻEJ w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

  KOŁO SPRAWY BOŻEJ w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej

  Z przyjemnością informujemy, że KOŁO SPRAWY BOŻEJ Konrada Hetela w reżyserii Radka Stępnia znalazło się w finale 29. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej! Laureatów Konkursu poznamy pod koniec czerwca.
  Więcejo "KOŁO SPRAWY BOŻEJ w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej"
 • Zdjęcie artykułu Gzyl i Pogorzałek nagrodzeni!

  Gzyl i Pogorzałek nagrodzeni!

  Szanowni Państwo, drodzy widzowie, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 27 marca w Starej Aptece odbyła się uroczystość wręczenia Nagród Teatralnych za wybitne osiągnięcia sceniczne w 2022 roku.
  Więcejo "Gzyl i Pogorzałek nagrodzeni!"
 • Zdjęcie artykułu Warsztat do spektaklu KOŁO SPRAWY BOŻEJ

  Warsztat do spektaklu KOŁO SPRAWY BOŻEJ

  Serdecznie zapraszamy na warsztat do spektaklu KOŁO SPRAWY BOŻEJ, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 19:00 w Starej Aptece. Udział w warsztacie jest bezpłatny. Warsztat dostępny dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu KULTURA BEZ BARIER.
  Więcejo "Warsztat do spektaklu KOŁO SPRAWY BOŻEJ "
 • Zdjęcie artykułu KOŁO SPRAWY BOŻEJ w projekcie KULTURA BEZ BARIER

  KOŁO SPRAWY BOŻEJ w projekcie KULTURA BEZ BARIER

  Zapraszamy Państwa na kolejne wydarzenie w ramach projektu KULTURA BEZ BARIER. W sobotę, 25 lutego o godzinie 16:00 w Starej Aptece zaprezentujemy KOŁO SPRAWY BOŻEJ z audiodeskrypcją.
  Więcejo "KOŁO SPRAWY BOŻEJ w projekcie KULTURA BEZ BARIER"
 • Zdjęcie artykułu Coś więcej niż tylko fantazja – po premierze KOŁA SPRAWY BOŻEJ

  Coś więcej niż tylko fantazja – po premierze KOŁA SPRAWY BOŻEJ

  Za nami pierwsza premiera sezonu 2022/2023. Zapraszamy Państwa do lektury fragmentów recenzji spektaklu KOŁO SPRAWY BOŻEJ Konrada Hetela w reżyserii Radka Stępnia.
  Więcejo "Coś więcej niż tylko fantazja – po premierze KOŁA SPRAWY BOŻEJ"
 • Zdjęcie artykułu KOŁO SPRAWY BOŻEJ w Starej Aptece

  KOŁO SPRAWY BOŻEJ w Starej Aptece

  14 października w Starej Aptece odbyła się prapremiera spektaklu KOŁO SPRAWY BOŻEJ Konrada Hetela w reżyserii Radka Stępnia.
  Więcejo "KOŁO SPRAWY BOŻEJ w Starej Aptece"
 • Zdjęcie artykułu Zaproszenie na III próbę generalną

  Zaproszenie na III próbę generalną

  Drodzy widzowie, serdecznie zapraszamy na III próbę generalną spektaklu KOŁO SPRAWY BOŻEJ, która odbędzie się w najbliższy czwartek, 13 października o godzinie 19.15 w Starej Aptece. Pula miejsc jest ograniczona, jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 bezpłatne wejściówki, dostępne w kasie biletowej w Gdańsku. 
  Więcejo "Zaproszenie na III próbę generalną"