Orgia

Pier Paolo Pasolini

„Dopiero co umarłem. Moje ciało przedziwnie ubrane kołysze się na sznurze. Przed chwilą też zabrzmiały moje ostatnie słowa: Nareszcie ktoś zrobił dobry użytek ze śmierci." Cofnijmy się w czasie. Zamknięci w domu Kobieta i Mężczyzna zaczynają uprawiać sadomasochistyczną grę. Orgię. Jednakże cielesność, ból, poniżenie stają się sposobem dotarcia, do tego, co siedzi w człowieku najgłębiej. Są próbą przyjrzenia się sobie, własnej odmienności, seksualności. A także wzajemnym uczuciom, zmiennym relacjom pan-sługa, u których podstaw zawsze leży władza. Rozpoczyna się niebezpieczna, brutalno-poetycka gra. Rozpoczyna się orgia. „A teraz bawcie się dobrze."

Wiktor Rubin i Jolanta Janiczak o spektaklu: ORGIA jest spektaklem o halce. O halce jako znaku narzuconego umasowienia. Dopóki halki milczą panuje porządek, nie-rewolucja, nie-przełom. Jeżeli halka postanawia się wyrazić, wyrazić się do końca, musi umrzeć. ORGIA jest spektaklem o pończochach - więzieniu ciała we wzorcach innych ciał. Wszystkich tak samo odlanych. Wszystkich tak samo nieruchomych. ORGIA jest spektaklem o majtkach, czyli symbolu „poddania i hipokryzji". ORGIA jest spektaklem o rzeźbieniu człowieka na milczenie i posłuszeństwo. Komu potrzebne są bierne pończochy, bezwolne halki i uległe majtki? P.P. Pasolini: „Nikomu komu można by przypisać twarz"

 • Polska Premiera: - Czarna Sala
 • Czas trwania: 1 godzina 10 minut (bez przerw)
 • Tylko dla dorosłych
 • Przekład: Ewa Bal
 • Reżyseria: Wiktor Rubin
 • Dramaturg: Jolanta Janiczak
 • Opracowanie muzyczne: Wiktor Rubin
 • Scenografia: Mirek Kaczmarek
 • Kostiumy: Mirek Kaczmarek
 • Wideo: Mirek Kaczmarek
 • Inspicjent: Jerzy Gutarowski

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Paszporty Polityki dla Janiczak i Rubina!

  Paszporty Polityki dla Janiczak i Rubina!

  Z radością informujemy, że Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin, twórcy naszych spektakli ORGIA i TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J., zostali laureatami tegorocznych Paszportów Polityki, „za brawurowe spektakle, które, odsłaniając mechanizmy konstruowania oficjalnych biografii, równie wiele mówią o historii, co o współczesności.
  Więcejo "Paszporty Polityki dla Janiczak i Rubina!"
 • Zdjęcie artykułu Janiczak i Rubin nominowani do Paszportów Polityki

  Janiczak i Rubin nominowani do Paszportów Polityki

  Z przyjemnością informujemy, że Jolanta Janiczka i Wiktor Rubin, twórcy spektaklu TAK POWIEDZIAŁ MICHAEL J., zostali nominowani do tegorocznej edycji Paszportów Polityki. Kapituła zgłosiła do nagrody ponadto Dorotę Androsz, Ewelinę Marciniak, Julię Holewińską, Kubę Kowalskiego i Mirka Kaczmarka. Nominowanym i zgłoszonym serdecznie gratulujemy!
  Więcejo "Janiczak i Rubin nominowani do Paszportów Polityki"
 • Zdjęcie artykułu Jubileuszowa ORGIA

  Jubileuszowa ORGIA

  Już jutro o godzinie 19.00 w Czarnej Sali zaprezentujemy po raz pięćdziesiąty ORGIĘ Piera Paolo Pasoliniego w reżyserii Wiktora Rubina ze znakomitymi i nagradzanymi kreacjami Doroty Androsz i Marka Tyndy.
  Więcejo "Jubileuszowa ORGIA"
 • Zdjęcie artykułu Mirek Kaczmarek nominowany do Paszportów Polityki

  Mirek Kaczmarek nominowany do Paszportów Polityki

  Z radością informujemy, że scenograf Mirek Kaczmarek został nominowany do tegorocznej edycji Paszportów Polityki!
  Więcejo "Mirek Kaczmarek nominowany do Paszportów Polityki"
 • Zdjęcie artykułu ORGIA w Czarnej Sali

  ORGIA w Czarnej Sali

  Zapraszamy Państwa na kontrowersyjną ORGIĘ Piera Paolo Pasoliniego w reżyserii Wiktora Rubina. Spektakl zostanie zaprezentowany dzisiaj, jutro i pojutrze w Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego.
  Więcejo "ORGIA w Czarnej Sali"
 • Zdjęcie artykułu Artyści Teatru Wybrzeże nagrodzeni

  Artyści Teatru Wybrzeże nagrodzeni

  Dzisiaj w Dworze Artusa w Gdańsku odbyła się uroczystość wręczenia nagród teatralnych przyznawanych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.
  Więcejo "Artyści Teatru Wybrzeże nagrodzeni"
 • Zdjęcie artykułu Teatr ogromnych możliwości - podsumowanie Gazety Świętojańskiej

  Teatr ogromnych możliwości - podsumowanie Gazety Świętojańskiej

  Miło nam poinformować, że Teatr Wybrzeże został doceniony w aż 8 kategoriach w podsumowaniu teatralnym 2010 roku sporządzonym przez gdyńską Gazetę Świętojańską.
  Więcejo "Teatr ogromnych możliwości - podsumowanie Gazety Świętojańskiej"
 • Zdjęcie artykułu Twórcy ORGII i LE SACRE nominowani do SZTORMÓW ROKU

  Twórcy ORGII i LE SACRE nominowani do SZTORMÓW ROKU

  Z radością informujemy, że twórcy spektaklu ORGIA i LE SACRE zostali nominowani do tegorocznej nagrody SZTORM ROKU w kategorii Teatr.
  Więcejo "Twórcy ORGII i LE SACRE nominowani do SZTORMÓW ROKU"
 • Zdjęcie artykułu Kolejna recenzja ORGII / Festiwal Boska Komedia

  Kolejna recenzja ORGII / Festiwal Boska Komedia

  „Na scenie pojawia się Kobieta (Dorota Androsz), chwilami mówi jak dziecko, jest ubrana w pampersa, by za chwilę zamienić go na bieliznę, następnie sukienki i buty na obcasach. Bez wątpienia jest ofiarą. Jest katowana przez brutalnego, ordynarnego i pozwalającego sobie na wszystko Mężczyznę (Marek Tynda), który znęca się nad nią...
  Więcejo "Kolejna recenzja ORGII / Festiwal Boska Komedia"
 • Zdjęcie artykułu ORGIA na Boskiej Komedii

  ORGIA na Boskiej Komedii

  Spektakl Teatru Wybrzeże - ORGIA Piera Paolo Pasoliniego - weźmie udział w III edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. ORGIA zostanie zaprezentowana festiwalowej publiczności dwukrotnie: w sobotę, 4 grudnia o godzinie 16.00 i w niedzielę, 5 grudnia o godzinie 19.00 w Klubie Fabryka w Krakowie.
  Więcejo "ORGIA na Boskiej Komedii"
 • Zdjęcie artykułu ORGIA na Festiwalu Prapremier - recenzje

  ORGIA na Festiwalu Prapremier - recenzje

  „Najbardziej stresującym przedstawieniem dla widzów była ORGIA. To, że Wiktor Rubin, reżyser spektaklu lubi zabawę z widzem, bydgoszczanie wiedzą od PRZEBUDZENIA WIOSNY. Tym razem podczas półtorej godziny publiczność miała kontakt z Dorotą Androsz lub Markiem Tyndą. Aktorka siadała panom na kolanach, całowała dłonie, grzebała w damskich torebkach.
  Więcejo "ORGIA na Festiwalu Prapremier - recenzje"
 • Zdjęcie artykułu Aktorzy Teatru Wybrzeże nagrodzeni na Festiwalu Prapremier

  Aktorzy Teatru Wybrzeże nagrodzeni na Festiwalu Prapremier

  Z radością informujemy, że aktorzy Teatru Wybrzeże – Dorota Androsz i Marek Tynda – zostali nagrodzeni na tegorocznym Festiwalu Prapremier za role Kobiety i Mężczyzny w ORGII Piera Paolo Pasoliniego w reżyserii Wiktora Rubina. Jury IX edycji Festiwalu w składzie: Joanna Krakowska, Piotr Kruszczyński i Maciej Prus postanowiło przyznać im...
  Więcejo "Aktorzy Teatru Wybrzeże nagrodzeni na Festiwalu Prapremier"
 • Zdjęcie artykułu ORGIA na Festiwalu Prapremier

  ORGIA na Festiwalu Prapremier

  Spektakl Teatru Wybrzeże - ORGIA w reżyserii Wiktora Rubina - bierze udział w konkursie Festiwalu Prapremier. Prezentacja spektaklu odbędzie się w najbliższy piątek, 8 października o godzinie 18.00 na deskach Małej Sceny Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
  Więcejo "ORGIA na Festiwalu Prapremier"
 • Zdjęcie artykułu Bogacka i Androsz wśród najlepszych

  Bogacka i Androsz wśród najlepszych

  Joanna Bogacka - mistrzostwo, Dorota Androsz - na fali. Tak aktorki Teatru Wybrzeże ocenia krytyk teatralny, Jacek Sieradzki, w swoim corocznym przeglądzie najciekawszych dokonań scenicznych minionego sezonu. Joannę Bogacką obejrzał w OŻENKU i PERSONIE („potrafiłaby wejść w szranki z Liv Ullmann"), Dorotę Androsz - w ZAWISZY CZARNYM („intensywna obecność w...
  Więcejo "Bogacka i Androsz wśród najlepszych"
 • Zdjęcie artykułu Trailery ORGII

  Trailery ORGII

  Zapraszamy Państwa do obejrzenia 3 trailerów ORGII Piera Paolo Pasoliniego w reżyserii Wiktora Rubina.
  Więcejo "Trailery ORGII"
 • Zdjęcie artykułu Po premierze ORGII

  Po premierze ORGII

  „Spektakl jest bardzo dynamiczny, zaskakujący i świetnie skomponowany. Zaskakuje relacja na polu aktor - widz. Wyzwólmy się z ograniczeń i dajmy wciągnąć w tę zaskakującą grę!"
  Więcejo "Po premierze ORGII"
 • Zdjęcie artykułu Polska prapremiera ORGII

  Polska prapremiera ORGII

  W sobotę, 24 kwietnia o godzinie 20.30 na Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego odbędzie się przełożona z 16 kwietnia polska prapremiera ORGII Pasoliniego w reżyserii Wiktora Rubina. W spektaklu występują: Dorota Androsz, Marek Tynda. Wydarzenie to poprzedzą trzy pokazy przedpremierowe: 21, 22, 23 kwietnia. Zapraszamy!
  Więcejo "Polska prapremiera ORGII"
 • Zdjęcie artykułu Próby do ORGII

  Próby do ORGII

  W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku trwają próby do ORGII Piera Paolo Pasoliniego. Sztukę w przekładzie Ewy Bal reżyseruje Wiktor Rubin, za dramaturgie odpowiada Jolanta Janiczak, scenografię i wideo do spektaklu przygotowuje Mirek Kaczmarek. Planowana prapremiera: 15 kwietnia 2010 na Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego.
  Więcejo "Próby do ORGII"