RESZTKI

Jarosław Murawski

Opis scenografii i postaci [KLIKNIJ TUTAJ]

„Nigdy nie wiesz, co ci zapadnie w pamięć, ani czego się będziesz wstydził…” – mówi jeden z bohaterów RESZTEK. To spektakl o pamięci, wygnaniu i tęsknocie za światem, którego już nie ma. Za mieszkańcami, po których pamięć zatarto, jak po nic nie znaczącym epizodzie.

Adaptacja oparta jest na wątkach zaczerpniętych ze STRAMERA Mikołaja Łozińskiego, sugestywnej, wielogłosowej kroniki losów żydowskiej rodziny z przedwojennego Tarnowa oraz dwóch epizodów z WYJECHALI W. G. Sebalda. Łoziński w swej książce w subtelny sposób kreśli intymny portret wielodzietnej żydowskiej rodziny u progu II wojny światowej – czyli u końca epoki, przekreślonej za chwilę przez Zagładę. Sebald przywołuje losy zachodnioeuropejskich Żydów–wygnańców, konstruując swą opowieść jak zbieracz: idzie tropem fotografii, własnych wspomnień o bohaterach, ich pamiętników, zapisanych tras wędrówek i przymusowych emigracji. To swoista forma kultywowania pamięci.

Ważnym wątkiem spektaklu jest tak często obecna u Sebalda fotografia - jako maszyna do utrwalania czasu. Także bohaterowie STRAMERA w ważnych momentach życia chodzą do zakładu fotograficznego, jakby przeczuwając, że fotograficzna klisza pozostanie jedynym materialnym śladem ich obecności.

- Wskutek przeprowadzek najprawdopodobniej zgubiłam wszystkie zdjęcia z dzieciństwa. Gdy to sobie uświadomiłam, poczułam, jakby ktoś mi coś zabrał ze środka – mówi Ewelina Marciniak. - Nie chcemy opowiadać o wielkiej Historii, tylko o pogubionych losach zwykłych ludzi, przypatrzeć się śladom ich dawnej bytności, zbadać miejsca, gdzie wciąż odczuwamy ich brak. Spojrzeć na ich stare fotografie, starając się przywołać świat, w którym żyli. Spróbować wywołać wstyd za to, że tak szybko uporaliśmy się z pamięcią o nich.

W jednym ze swych ostatnich esejów Olga Tokarczuk pisze: „chyba po raz pierwszy w swej historii człowiek przeżywa dojmującą skończoność świata”. Poczucie przyspieszenia czasu, końca pewnej epoki, wchodzenia w niepewną, rozedrganą przyszłość towarzyszy wielu z nas. Tylko co ów „koniec świata” tak naprawdę znaczy? Co następuje potem? I co nam to przypomina?

Realizacja materiałów wideo:
Produkcja: YANKI FILM
Kierownik produkcji: Przemek Chojnacki
Reżyseria: Nastazja Gonera
Zdjęcia: Tomasz Gajewski
Focus puller: Jan Trzaska
Gaffer: Jarosław Bedyk
Asystent kamery: Łukasz Gracz
Scenografia / rekwizyty: Grzegorz Layer
Charakteryzacja: Aleksandra Maliszewska
Kostiumy: Natalia Mleczak
Garderobiana: Anna Stosik
Inspicjent: Weronika Mathes
Kierowca: Jacek Potylicki
Montaż: Piotr Krygiel
W materiałach filmowych wystąpili: Dorota Kolak, Krzysztof Matuszewski, Magdalena Boć, Piotr Biedroń

Specjalnie podziękowania dla Pani Iwony Kwiatkowskiej - „Perła Bałtyku”.

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.

 

logo miasto3

 • Premiera: - Scena Malarnia
 • Czas trwania: 2 godziny (bez przerw)
 • Sezon 2021/2022
 • Reżyseria: Ewelina Marciniak
 • Adaptacja i dramaturgia: Jarosław Murawski
 • Scenografia: Grzegorz Layer i Ewelina Marciniak
 • Kostiumy: Natalia Mleczak
 • Choreografia: Dominika Knapik
 • Muzyka : Wacław Zimpel
 • Reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński
 • Realizacja wideo: Nastazja Gonera, Tomek Gajewski, Piotr Krygiel, Przemek Chojnacki
 • Projekt plakatu: Natalia Kabanow
 • Asystent reżysera: Piotr Biedroń
 • Inspicjent - sufler: Weronika Mathes

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2021/2022

  Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2021/2022

  Nasi znakomici artyści zostali wyróżnieni w tegorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2021/2022". Krytycy teatralni wskazali na Magdalenę Gorzelańczyk, Dorotę Kolak, Ewelinę Marciniak, Annę Wakulik, Jana Klatę, Piotra Witkowskiego, adaptację i muzykę w spektaklu RESZTKI oraz scenografię do NIECZUŁOŚCI.
  Więcejo "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2021/2022"
 • Zdjęcie artykułu RESZTKI na Kieleckim Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym

  RESZTKI na Kieleckim Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym

  Spektakl RESZTKI w reżyserii Eweliny Marciniak bierze udział w 4. edycji Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w najbliższą środę, 28 września o godzinie 19.00 w Kieleckim Centrum Kultury.
  Więcejo "RESZTKI na Kieleckim Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu RESZTKI po angielsku / REMNANTS in English

  RESZTKI po angielsku / REMNANTS in English

  Dzisiaj i jutro na Scenie Malarnia spektakl RESZTKI w reżyserii Eweliny Marciniak zostanie zaprezentowany z napisami w języku angielskim. Teatr Wybrzeże wychodzi z tą inicjatywą z myślą o turystach oraz obcokrajowcach mieszkających w Trójmieście. Zapraszamy do teatru!
  Więcejo "RESZTKI po angielsku / REMNANTS in English"
 • Zdjęcie artykułu Dorota Kolak w Subiektywnym spisie Jacka Sieradzkiego

  Dorota Kolak w Subiektywnym spisie Jacka Sieradzkiego

  Z przyjemnością informujemy, że nasza znakomita aktorka Dorota Kolak znalazła się w 30. edycji Subiektywnego spisu aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego.
  Więcejo "Dorota Kolak w Subiektywnym spisie Jacka Sieradzkiego"
 • Zdjęcie artykułu Po premierze RESZTEK

  Po premierze RESZTEK

  Za nami pierwsza premiera sezonu 2021/2022 - RESZTKI Jarosława Murawskiego w reżyserii Eweliny Marciniak. Zapraszamy Państwa do obejrzenia naszej galerii zdjęć ze spektaklu i do lektury fragmentów recenzji. Spotkajmy się ponownie w Teatrze. Bądźmy razem. Do zobaczenia w Teatrze Wybrzeże!
  Więcejo "Po premierze RESZTEK"
 • Zdjęcie artykułu RESZTKI - premiera!

  RESZTKI - premiera!

  Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia odbędzie się premiera RESZTEK Jarosława Murawskiego na motywach STRAMERA Mikołaja Łozińskiego i WYJECHALI W.G. Sebalda. Spektakl wyreżyseruje Ewelina Marciniak.
  Więcejo "RESZTKI - premiera!"