ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY

Marian Pankowski
Najbliższy spektakl:

W Królestwie Polskim nastało bezkrólewie. Na ratunek Polskiej Koronie ma przybyć do Krakowa wychowana na węgierskim dworze Jadwiga Andegaweńska, którą polscy panowie chcą wyswatać z litewskim księciem Jagiełłą, by dokonała się pierwsza w dziejach Unia Polsko-Litewska, połączona z chrystianizacją Litwy. Jest tylko jeden szkopuł tego misternego planu: kilka lat wcześniej siedmioletnia Jadwiga została poślubiona Wilhelmowi Habsburskiemu. Mało tego: Jadwiga czuję się żoną Wilhelma…

ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY to wnikliwe studium młodej polskiej królowej, która dostaje się w tryby wielkiej historii, a jej ciało staje się narzędziem sprawowania polityki. To historia widziana oczami dwunastoletniego dziecka i szybko dojrzewającej kobiety, dla której korona jest tyleż błogosławieństwem, co i udręczeniem. A co jeszcze ciekawsze, Marian Pankowski nie zmyśla historii, on ją wnikliwie i boleśnie dla nas interpretuje.

Będzie to kontynuacja rozpoczętego udaną premierą KREACJI Ireneusza Iredyńskiego cyklu realizacji przypominających zapomniane utwory dwudziestowiecznej dramaturgii polskiej Dramat Polski: Reaktywacja.

Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.

Spektakl bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

it 15lat Light fullKlasyka Zywa logo3OKT logo OKT3MKiDN 01 greyscale3

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 1 godzina 35 minut (bez przerw)
 • Sezon 2018/2019

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY w 48. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY w 48. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Zapraszamy Państwa na 48. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY Mariana Pankowskiego. Weźmie w nim udział reżyser Adam Orzechowski i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w najbliższą środę, 24 października o godzinie 20.45 na Dużej Scenie. Wstęp wolny.
  Więcejo "ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY w 48. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu Wszyscy winni czuć się zagrożeni - Jacek Sieradzki o ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY

  Wszyscy winni czuć się zagrożeni - Jacek Sieradzki o ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY

  „Aliści uogólniające nikt dziś nie szpera po bibliotekach krzywdzi instytucję, która doprowadziła do prapremiery ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY: gdański Teatr Wybrzeże. Dyrektor Adam Orzechowski i szef literacki Cezary Niedziółka uruchomili - pewnie w hołdzie wielkiemu odkrywcy zapomnianej dramaturgii, który dyrektorował tu w latach siedemdziesiątych, Stanisławowi Hebanowskiemu - program Dramat polski: reaktywacja,...
  Więcejo "Wszyscy winni czuć się zagrożeni - Jacek Sieradzki o ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY"
 • Zdjęcie artykułu Świetny nabytek gdańskiego Wybrzeża

  Świetny nabytek gdańskiego Wybrzeża

  Aktorka Magdalena Gorzelańczyk znalazła się w 26. edycji Subiektywnego spisu aktorów teatralnych krytyka Jacka Sieradzkiego!
  Więcejo "Świetny nabytek gdańskiego Wybrzeża"
 • Zdjęcie artykułu Wielka Zbiórka Książek w Teatrze Wybrzeże

  Wielka Zbiórka Książek w Teatrze Wybrzeże

  Drodzy widzowie! Do 20 maja trwa w naszym Teatrze Wielka Zbiórka Książek organizowana przez Fundację Zaczytani.org. Dla tych, którzy w tym czasie przyniosą do kas Teatru Wybrzeże choć jeden tom, czeka specjalna oferta: bilety na spektakle FAHRENHEIT 451, MARY PAGE MARLOWE oraz ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY w cenie 20 zł za sztukę.
  Więcejo "Wielka Zbiórka Książek w Teatrze Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu Po premierze ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY

  Po premierze ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY

  W minioną sobotę na Dużej Scenie odbyła się premiera ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY Mariana Pankowskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Miło nam poinformować, że przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej!
  Więcejo "Po premierze ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY"
 • Zdjęcie artykułu ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY w Teatrze Wybrzeże

  ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY w Teatrze Wybrzeże

  Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się premiera ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY Mariana Pankowskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego.
  Więcejo "ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY w Teatrze Wybrzeże"