ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY

Marian Pankowski
Najbliższy spektakl:

W Królestwie Polskim nastało bezkrólewie. Na ratunek Polskiej Koronie ma przybyć do Krakowa wychowana na węgierskim dworze Jadwiga Andegaweńska, którą polscy panowie chcą wyswatać z litewskim księciem Jagiełłą, by dokonała się pierwsza w dziejach Unia Polsko-Litewska, połączona z chrystianizacją Litwy. Jest tylko jeden szkopuł tego misternego planu: kilka lat wcześniej siedmioletnia Jadwiga została poślubiona Wilhelmowi Habsburskiemu. Mało tego: Jadwiga czuję się żoną Wilhelma…

ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY to wnikliwe studium młodej polskiej królowej, która dostaje się w tryby wielkiej historii, a jej ciało staje się narzędziem sprawowania polityki. To historia widziana oczami dwunastoletniego dziecka i szybko dojrzewającej kobiety, dla której korona jest tyleż błogosławieństwem, co i udręczeniem. A co jeszcze ciekawsze, Marian Pankowski nie zmyśla historii, on ją wnikliwie i boleśnie dla nas interpretuje.

Będzie to kontynuacja rozpoczętego udaną premierą KREACJI Ireneusza Iredyńskiego cyklu realizacji przypominających zapomniane utwory dwudziestowiecznej dramaturgii polskiej Dramat Polski: Reaktywacja.

Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.

Spektakl bierze udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

it 15lat Light fullKlasyka Zywa logo3OKT logo OKT3MKiDN 01 greyscale3

 • Premiera: - Duża Scena
 • Czas trwania: 1 godzina 35 minut (bez przerw)
 • Sezon 2018/2019

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Nasi artyści nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej!

  Nasi artyści nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej!

  Adam Orzechowski, Dorota Kolak i Krzysztof Matuszewski zostali nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2018. Laureatów poznamy na uroczystej gali w dniu 25 kwietnia w Filharmonii Bałtyckiej.
  Więcejo "Nasi artyści nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej!"
 • Zdjęcie artykułu Nominacje do POMORSKICH SZTORMÓW

  Nominacje do POMORSKICH SZTORMÓW

  Teatr Wybrzeże zdominował listę nominacji do nagrody POMORSKIE SZTORMY! Dorota Kolak, Krzysztof Matuszewski i Adam Orzechowski zostali nominowani w kategorii Człowiek Roku w Kulturze, Magdalena Gorzelańczyk i Agata Woźnicka w kategorii Odkrycie Roku w Kulturze, otwarcie Sceny Stara Apteka oraz spektakle - ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY i TROJANKI - zostały nominowane...
  Więcejo "Nominacje do POMORSKICH SZTORMÓW"
 • Zdjęcie artykułu Teatr Wybrzeże w finale Konkursu Klasyka Żywa!

  Teatr Wybrzeże w finale Konkursu Klasyka Żywa!

  ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY Mariana Pankowskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego znalazła się w finale 4. edycji Konkursu Klasyka Żywa! Przedstawienie zostanie zaprezentowane w czwartek, 11 kwietnia o godzinie 18.00 na Dużej Scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego w ramach 44.
  Więcejo "Teatr Wybrzeże w finale Konkursu Klasyka Żywa!"
 • Zdjęcie artykułu Warsztat do ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY

  Warsztat do ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY

  Serdecznie zapraszamy na warsztat do spektaklu ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY, który odbędzie się dzisiaj o godzinie 19:00 w Czarnej Sali.
  Więcejo "Warsztat do ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY"
 • Zdjęcie artykułu Nasze spektakle wśród najważniejszych wydarzeń kulturalnych!

  Nasze spektakle wśród najważniejszych wydarzeń kulturalnych!

  Miło nam poinformować, że TROJANKI, ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY i BELLA FIGURA zostały uznane przez Gazetę Wyborczą za jedne z najważniejszych wydarzeń kulturalnych minionego roku!
  Więcejo "Nasze spektakle wśród najważniejszych wydarzeń kulturalnych!"
 • Zdjęcie artykułu Przegląd ...DO POLSKI

  Przegląd ...DO POLSKI

  Szanowni Państwo, drodzy widzowie, trwa przegląd ...DO POLSKI, czyli prezentacja naszych wybrzeżowych spektakli związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości! Nazwa przeglądu nawiązuje oczywiście do fragmentu naszego Hymnu - Mazurka Dąbrowskiego.
  Więcejo "Przegląd ...DO POLSKI"
 • Zdjęcie artykułu ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY w 48. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY w 48. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Zapraszamy Państwa na 48. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY Mariana Pankowskiego. Weźmie w nim udział reżyser Adam Orzechowski i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się dzisiaj o godzinie 20.45 na Dużej Scenie. Wstęp wolny.
  Więcejo "ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY w 48. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu Wszyscy winni czuć się zagrożeni - Jacek Sieradzki o ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY

  Wszyscy winni czuć się zagrożeni - Jacek Sieradzki o ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY

  „Aliści uogólniające nikt dziś nie szpera po bibliotekach krzywdzi instytucję, która doprowadziła do prapremiery ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY: gdański Teatr Wybrzeże. Dyrektor Adam Orzechowski i szef literacki Cezary Niedziółka uruchomili - pewnie w hołdzie wielkiemu odkrywcy zapomnianej dramaturgii, który dyrektorował tu w latach siedemdziesiątych, Stanisławowi Hebanowskiemu - program Dramat polski: reaktywacja,...
  Więcejo "Wszyscy winni czuć się zagrożeni - Jacek Sieradzki o ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY"
 • Zdjęcie artykułu Świetny nabytek gdańskiego Wybrzeża

  Świetny nabytek gdańskiego Wybrzeża

  Aktorka Magdalena Gorzelańczyk znalazła się w 26. edycji Subiektywnego spisu aktorów teatralnych krytyka Jacka Sieradzkiego!
  Więcejo "Świetny nabytek gdańskiego Wybrzeża"
 • Zdjęcie artykułu Wielka Zbiórka Książek w Teatrze Wybrzeże

  Wielka Zbiórka Książek w Teatrze Wybrzeże

  Drodzy widzowie! Do 20 maja trwa w naszym Teatrze Wielka Zbiórka Książek organizowana przez Fundację Zaczytani.org. Dla tych, którzy w tym czasie przyniosą do kas Teatru Wybrzeże choć jeden tom, czeka specjalna oferta: bilety na spektakle FAHRENHEIT 451, MARY PAGE MARLOWE oraz ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY w cenie 20 zł za sztukę.
  Więcejo "Wielka Zbiórka Książek w Teatrze Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu Po premierze ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY

  Po premierze ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY

  W minioną sobotę na Dużej Scenie odbyła się premiera ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY Mariana Pankowskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego. Miło nam poinformować, że przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej!
  Więcejo "Po premierze ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY"
 • Zdjęcie artykułu ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY w Teatrze Wybrzeże

  ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY w Teatrze Wybrzeże

  Dzisiaj o godzinie 19.00 na Dużej Scenie odbędzie się premiera ŚMIERCI BIAŁEJ POŃCZOCHY Mariana Pankowskiego w reżyserii Adama Orzechowskiego.
  Więcejo "ŚMIERĆ BIAŁEJ POŃCZOCHY w Teatrze Wybrzeże"