ŚMIERĆ IWANA ILJICZA

Lew Tołstoj

Iwan Iljicz i jego rodzina prowadząca przykładne, a co ważniejsze - chwalone przez towarzystwo życie – prestiżowa posada ojca, dbałość o wykształcenie, majątek, odpowiednie mieszkanie – została dotknięta chorobą. Choroba Iwana Iljicza, jak kolejny członek rodziny, wchodzi do domu. Rozgaszcza się i nie ma zamiaru go opuścić. Zmienia panujące między bliskimi stosunki. Zmusza ich do spojrzenia na dotychczasowe życie i zweryfikowanie jego pokazowego charakteru. Choroba staje się lustrem konfrontującym patrzącego także z tymi fragmentami obrazu, których na co dzień nie chce widzieć. Każdy z członków rodziny chce przecież utrzymać dotychczasowe - spokojne i wzorowe życie a nie mierzyć się z chorobą, która stawia w obliczu nieznanego.

Reżyser Franciszek Szumiński o spektaklu: „Tytuł nadany przez Lwa Tołstoja ŚMIERĆ IWANA ILJICZA, może być odczytywany przewrotnie. Czytelnik, razem z Iwanem Iljiczem zostaje wciągnięty w pułapkę. To co do tej pory zdawało się oczywiste zaczyna być rozumiane w zupełnie odwrotnym sensie. Pozornie trywialna choroba Iwana Iljicza, z dnia na dzień staje się coraz poważniejsza, aż nieuchronnie prowadzi go do śmierci. Iwan Iljicz zapada się w sobie i swojej chorobie. Coraz szybciej i szybciej zbliża się do przepaści. Im głębiej spada tym trudniej jest mu utrzymać ostrość widzenia najważniejszych spraw: jego pozycji społecznej, pracy czy życia rodzinnego. Wspomnienia z dzieciństwa i doświadczenie choroby zlewają się w jego głowie w jedno zasadnicze pytanie: Co jeżeli rzeczywiście żyłem nie tak, jak trzeba? Razem z chorobą przychodzi “TO, które jeszcze można zrobić”. Iwan Iljicz broni się przed TYM i przybliża do TEGO... Ale czym jest owo “TO”? Problem śmierci i choroby jest dla mnie parabolą, soczewką, przez którą można spojrzeć na życie Iwana Iljicza lub na własne życie. Iwan Iljicz jest zmuszony do konfrontacji, przed którą nieodwołalnie postawiony będzie każdy z nas, która może stać się momentem przemiany, wyjścia ze „starego” w owo “TO”.”

 • Premiera: - Stara Apteka
 • Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerw)
 • Sezon 2021/2022
 • Przekład: Jarosław Iwaszkiewicz
 • Adaptacja: Małgorzata Jakubowska, Franciszek Szumiński
 • Reżyseria: Franciszek Szumiński
 • Dramaturgia: Małgorzata Jakubowska
 • Scenografia i kostiumy: Katarzyna Kornelia Kowalczyk
 • Opracowanie muzyczne: Marcin Nenko, Franciszek Szumiński
 • Reżyseria świateł: Daniel Sanjuan Ciepielewski
 • Projekcje: Andrzej Lawdański
 • Projektu plakatu: Paweł Kamiński
 • Asystent reżysera: Katarzyna Z. Michalska
 • Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Najlepszy, najlepsza, najlepsi z Teatru Wybrzeże

  Najlepszy, najlepsza, najlepsi z Teatru Wybrzeże

  Nasi znakomici artyści zostali wyróżnieni w tegorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2020/2021". Krytycy teatralni wskazali na Dorotę Kolak, Franciszka Szumińskiego, Marcina Miodka, Annę Kociarz, Katarzynę Dałek, Rafała Ryterskiego, a także sztukę POWARKIWANIA DROGI MLECZNEJ.
  Więcejo " Najlepszy, najlepsza, najlepsi z Teatru Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu Spektakl Seniora

  Spektakl Seniora

  W sezonie 2021/2022 co miesiąc prezentujemy spektakl objęty wyjątkową promocją dla osób, które ukończyły 60 lat! Bilet na to przedstawienie będzie można kupić w wyjątkowej cenie 30zł! Promocja dostępna w kasie biletowej za okazaniem dokumentu uprawniającego do zniżki.
  Więcejo "Spektakl Seniora"
 • Zdjęcie artykułu Sukces ŚMIERCI IWANA ILJICZA na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych!

  Sukces ŚMIERCI IWANA ILJICZA na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych!

  Z radością informujemy, że ŚMIERĆ IWANA ILJICZA Lwa Tołstoja w reżyserii Franciszka Szumińskiego spotkała się ze znakomitym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej na 41. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych!
  Więcejo "Sukces ŚMIERCI IWANA ILJICZA na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych!"
 • Zdjęcie artykułu ŚMIERĆ IWANA ILJICZA - fotorelacja z Warszawskich Spotkań Teatralnych

  ŚMIERĆ IWANA ILJICZA - fotorelacja z Warszawskich Spotkań Teatralnych

  Z przyjemnością informujemy, że ŚMIERĆ IWANA ILJICZA Lwa Tołstoja w reżyserii Franciszka Szumińskiego została wczoraj z powodzeniem dwukrotnie zaprezentowana na 41. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych! Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotorelacji z montażu, próby, prezentacji i spotkania po spektaklu. Autorką części fotorelacji jest Karolina Jóźwiak.
  Więcejo "ŚMIERĆ IWANA ILJICZA - fotorelacja z Warszawskich Spotkań Teatralnych"
 • Zdjęcie artykułu ŚMIERĆ IWANA ILJICZA na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych!

  ŚMIERĆ IWANA ILJICZA na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych!

  Z ogromną radością informujemy, że ŚMIERĆ IWANA ILJICZA Lwa Tołstoja w reżyserii Franciszka Szumińskiego bierze udział w 41. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych! Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzisiaj o godzinie 18.30 i 21.00 na Dużej Scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie oraz o godzinie 21.00 w trybie online. Szczegółówe informacje dotyczące zakupu biletów znajdą Państwo...
  Więcejo "ŚMIERĆ IWANA ILJICZA na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych!"
 • Zdjęcie artykułu Nasi aktorzy nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej!

  Nasi aktorzy nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej!

  Z radością informujemy, że trójka naszych znakomitych aktorów została nominowana do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2020 rok.
  Więcejo "Nasi aktorzy nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej!"
 • Zdjęcie artykułu Po premierze ŚMIERCI IWANA ILJICZA

  Po premierze ŚMIERCI IWANA ILJICZA

  W minioną sobotę w Starej Aptece odbyła się premiera ŚMIERCI IWANA ILJICZA Lwa Tołstoja w reżyserii Franciszka Szumińskiego. Z przyjemnością informujemy, że przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i części krytyki teatralnej. 
  Więcejo "Po premierze ŚMIERCI IWANA ILJICZA"
 • Zdjęcie artykułu ŚMIERĆ IWANA ILJICZA w Teatrze Wybrzeże

  ŚMIERĆ IWANA ILJICZA w Teatrze Wybrzeże

  Dzisiaj o godzinie 19.00 w Starej Aptece odbędzie się premiera ŚMIERĆ IWANA ILJICZA Lwa Tołstoja w reżyserii Franciszka Szumińskiego.
  Więcejo "ŚMIERĆ IWANA ILJICZA w Teatrze Wybrzeże"