ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA

Arthur Miller
Najbliższy spektakl:

Choć od momentu powstania ŚMIERCI KOMIWOJAŻERA minęło ponad 70 lat, ten najsłynniejszy z dramatów Arthura Millera i kamień milowy amerykańskiej dramaturgii do dziś stanowi niezwykle trafną krytykę kapitalizmu i bezlitosne studium zjawiska mitomanii. Lomanowie żyją w pułapce mitu - mitu stworzonego przez głowę rodziny, Willy’ego, szeregowego sprzedawcę, który w świecie oferującym pozornie wspaniałe możliwości padł ofiarą propagandy sukcesu. Nie potrafi przyznać przed najbliższymi, że mu się nie udało, że nic nie osiągnął, że sobie i innym wszystko popsuł. Ze strachu i upokorzenia wymyśla swoje życie od nowa, tworzy opowieść, w której zwycięstwo wciąż jest jeszcze możliwe. Nieumiejętność skonfrontowania się z własną porażką popycha go do kolejnych konfabulacji, a porządki rzeczywistości i zmyślenia mieszają się ze sobą, by doprowadzić do tragicznego finału. Oto przed czym przestrzega nas Arthur Miller: zostaniemy rozliczeni z naszych marzeń.

Radek Stępień o ŚMIERCI KOMIWOJAŻERA: „Bohaterowie dramatu Arthura Millera byli pierwszymi ofiarami czegoś, przez co my, żyjący w 2019 roku, zostaliśmy pożarci i wypluci - Willy Loman i jego rodzina to ofiary mitu sukcesu. Co znaczy dobre życie w świecie, gdzie naczelną wartością jest popularność, reprezentatywność i sława? Czy taki świat jest w ogóle miejscem do życia? W takim świecie dochodzi do spięć i konfliktów, które rozbijają najbliższe i najsilniejsze więzi. Problem społeczny staje się przyczyną problemów osobistych bohaterów ŚMIERCI KOMIWOJAŻERA. Propaganda sukcesu sprawia, że człowieka nie kształtuje jego życie - tylko to, jak sobie to życie opowiada. A kiedy dowolnie rozumiany sukces nie jest naszym udziałem - zrobimy wszystko, żeby go czuć, będziemy kłamać sobie i innym, przekonywać się do tego, że nie jesteśmy bezużyteczni i opowiadać niestworzone historie poświadczające naszą niecodzienność. Zajęci dbaniem o wizerunek, możemy nie zauważyć, jaki efekt ma to na naszych bliskich, a stąd niedaleko do katastrofy. Miller, zanim wymyślił tytuł ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA chciał nazwać swój dramat INSIDE OF HIS HEAD. Co dzieje się w głowie człowieka, który okłamuje rodzinę i samego siebie, że jest kimś więcej niż jest - i okłamuje za wszelką cenę, byle tylko nie przyznać się, że w gruncie rzeczy nie ma w nim nic wyjątkowego? Być może to jest najsmutniejsze w tych ludziach: nie mają nic wyjątkowego, a chcą o sobie opowiedzieć… Więc teraz naszym obowiązkiem jest opowiedzenie o nich, opowiedzenie o nich dziś, kiedy fałszywy obraz świata i błędnie funkcjonujący kapitalizm nadal jeszcze zbierają swoje żniwo.”

Prawa autora reprezentuje The Arthur Miller 2004 Literary and Dramatic Trust - Samuel French

 • Premiera: - Stara Apteka
 • Czas trwania: 2 godziny 10 minut (jedna przerwa)
 • Sezon 2020/2021
 • Przekład: Anna Bańkowska
 • Reżyseria: Radek Stępień
 • Dramaturgia: Konrad Hetel
 • Scenografia i kostiumy: Eliza Gałka
 • Muzyka: Michał Górczyński
 • Reżyseria świateł i video: Natan Berkowicz
 • Ruch sceniczny: Wioleta Fiuk
 • Asystent reżysera: Piotr Chys
 • Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak
 • Projekt plakatu: Jerzy Czerniawski

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu FEDRA i ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

  FEDRA i ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych

  Z przyjemnością informujemy, że FEDRA i ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA wezmą udział w konkursie 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych! Spektakle zostaną zaprezentowane na Dużej Scenie Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu - FEDRA we wtorek, 22 września o godzinie 19.00, natomiast ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA w środę, 23 września o godzinie 19.30.
  Więcejo "FEDRA i ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych"
 • Zdjęcie artykułu Wystartowaliśmy!

  Wystartowaliśmy!

  Drodzy widzowie, wystartowaliśmy! Dosłownie przed chwilą rozpoczęły się pierwsze prezentacje po wielu miesiącach nie grania. W Starej Aptece trwa właśnie ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA, natomiast na Scenie Kameralnej FEDRA. Spotkajmy się ponownie w Teatrze. Bądźmy razem. Do zobaczenia Latem w Teatrze Wybrzeże!  
  Więcejo "Wystartowaliśmy!"
 • Zdjęcie artykułu ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA na Festiwalu Polska w IMCE

  ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA na Festiwalu Polska w IMCE

  Znakomita ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia bierze udział w 8. edycji Festiwalu Polska w IMCE. Przedstawienie zostanie zaprezentowane dzisiaj i jutro o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Imka w Warszawie.
  Więcejo "ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA na Festiwalu Polska w IMCE"
 • Zdjęcie artykułu Wielki triumf Teatru Wybrzeże!

  Wielki triumf Teatru Wybrzeże!

  Z ogromną radością informujemy, że Teatr Wybrzeże uzyskał najwyższe noty w tegorocznej ankiecie miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2018/2019". Większość krytyków teatralnych uznała nasz Teatr za najlepszy w Polsce! Dziennikarze wyróżnili TROJANKI, FEDRĘ, ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA, ZACZAROWANĄ KRÓLEWNĘ, Dorotę Kolak, Katarzynę Figurę, Magdalenę Gorzelańczyk, Annę Kociarz, Jana Klatę, Grzegorza...
  Więcejo " Wielki triumf Teatru Wybrzeże!"
 • Zdjęcie artykułu Mistrzostwo Mirosława Baki!

  Mistrzostwo Mirosława Baki!

  Miło nam poinformować, że Mirosław Baka został doceniony w 27. edycji Subiektywnego spisu aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego!
  Więcejo "Mistrzostwo Mirosława Baki!"
 • Zdjęcie artykułu W Wybrzeżu widziałem samo dobre, czyli Teatr Wybrzeże w Przekroju!

  W Wybrzeżu widziałem samo dobre, czyli Teatr Wybrzeże w Przekroju!

  Miło nam poinformować, że ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA znalazła się w zestawieniu 6 najlepszych przedstawień kończącego się sezonu, a Teatr Wybrzeże został uznany za jeden z 3 najlepszych teatrów w Polsce wg magazynu Przekrój!
  Więcejo "W Wybrzeżu widziałem samo dobre, czyli Teatr Wybrzeże w Przekroju!"
 • Zdjęcie artykułu W najnowszym numerze miesięcznika Teatr

  W najnowszym numerze miesięcznika Teatr

  Drodzy widzowie, serdecznie zapraszamy do lektury najnowszego numeru miesięcznika Teatr, w którym znajdą Państwo wywiad z Katarzyną Figurą, a także dwie znakomite recenzje FEDRY i ŚMIERCI KOMIWOJAŻERA!
  Więcejo "W najnowszym numerze miesięcznika Teatr"
 • Zdjęcie artykułu Majówka w Teatrze Wybrzeże

  Majówka w Teatrze Wybrzeże

  Drodzy widzowie, serdecznie zapraszamy na majówkę w Teatrze Wybrzeże! W jej ramach zaprezentujemy Państwu trzy znakomite tytuły – FEDRĘ, ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA oraz DAMY I HUZARY albo Play Fredro!
  Więcejo "Majówka w Teatrze Wybrzeże"
 • Zdjęcie artykułu Radek Stępień laureatem Nagrody im. Leona Schillera!

  Radek Stępień laureatem Nagrody im. Leona Schillera!

  Radek Stępień, reżyser ŚMIERCI KOMIWOJAŻERA został laureatem prestiżowej Nagrody im. Leona Schillera! Laureatowi serdecznie gratulujemy!
  Więcejo "Radek Stępień laureatem Nagrody im. Leona Schillera!"
 • Zdjęcie artykułu ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA - po premierze

  ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA - po premierze

  Drodzy widzowie, z przyjemnością informujemy, że sobotnia premiera ŚMIERCI KOMIWOJAŻERA Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia spotkała się ze znakomitym przyjęciem widowni i krytyki teatralnej!
  Więcejo "ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA - po premierze"
 • Zdjęcie artykułu ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA w Starej Aptece

  ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA w Starej Aptece

  Dzisiaj o godzinie 19.00 w Starej Aptece odbędzie się premiera ŚMIERCI KOMIWOJAŻERA Arthura Millera w reżyserii Radka Stępnia.
  Więcejo "ŚMIERĆ KOMIWOJAŻERA w Starej Aptece "