STALKER

wg PIKNIKU NA SKRAJU DROGI Arkadija i Borysa Strugackich

We współczesnym mieście - w którym najważniejszą wartością są pieniądze, w którym gubią się najprostsze ludzkie wartości, zatraca się człowieczeństwo - nagle pojawia się Zona. Miejsce dziwne, niebezpieczne, zakazane. Ale równocześnie fascynujące, wyjątkowe, które każe się na chwilę zatrzymać, które zmusza do zauważenia rzeczy najprostszych i przez to najważniejszych. Stalker to osoba żyjąca w ciągłym rozdarciu pomiędzy miastem a Zoną, pomiędzy profesją złodzieja, przemytnika, a rolą męża i ojca, między uzależnieniem, a marzeniem o zwykłości.

Jakub Roszkowski o spektaklu: „Nie chcę robić spektaklu science-fiction. W PIKNIKU NA SKRAJU DROGI - klasycznej powieści tego gatunku z 1971 roku - nie zainteresowali mnie ani kosmici, ani magiczne przedmioty, ale fakt, że powieść ta w sposób wyostrzony, graniczny i bardzo efektowny, opisuje problemy, bolączki współczesnego świata; portretuje ludzi, których codziennie mijamy na ulicy. Strugaccy stworzyli obraz miasta po katastrofie, ale zamiast apokaliptycznych wizji olbrzymich zniszczeń, stworzyli Zonę, o której mówi się, że może być darem Boga, albo terytorium Szatana. Miejsce zawierające ogromne bogactwa, ale też skrajnie niebezpieczne. Wymykające się wszelkim definicjom, które każdy interpretuje na swój sposób. To ono zainspirowało Andrieja Tarkowskiego do nakręcenia wspaniałego filmu STALKER, czy twórców gier komputerowych do stworzenia serii S.T.A.L.K.E.R. Zona oraz ludzie, którzy w pobliżu niej żyją i muszą się do niej w jakiś sposób ustosunkować, wydają mi się polem niezwykle interesującym do spenetrowania również w teatrze. Nie jednak jako wizja przyszłości, ale zdarzenie, miejsce z naszego świata. To Czarnobyl, Ground Zero na ruinach World Trade Center, tereny zniszczonej przez tsunami elektrowni w Fukushimie, czy opustoszałe tereny Stoczni Gdańskiej, na których nagle wyrosły nieznane dotąd, przepiękne kwiaty."

Jakub Roszkowski (ur. 1984) - dramaturg. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie, stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za tekst MORZE OTWARTE; od 2007 roku dramaturg Teatru Wybrzeże, gdzie współrealizował m.in.: SŁODKIEGO PTAKA MŁODOŚCI Tennessee Williamsa i ZMIERZCH BOGÓW Luchino Viscontiego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, BLASZANY BĘBENEK wg Güntera Grassa, KAMIEŃ Mariusa von Mayenburga oraz NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ Zygmunta Krasińskiego w reżyserii Adama Nalepy.

Maćko Prusak - aktor, mim, choreograf. W połowie lat dziewięćdziesiątych zadebiutował jako aktor we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Henryka Tomaszewskiego i od tamtej pory był związany z tym teatrem aż do roku 2005. Od 10 lat zajmuje się tworzeniem choreografii i ruchu scenicznego w teatrze dramatycznym. Jako choreograf na stałe współpracuje z Janem Klatą. Za swój pierwszy autorski spektakl KLAUS DER GROSSE, otrzymał Grand Prix Nurtu Off 31. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2010). Laureat Nagrody Kulturalnej wrocławskiej Gazety Wyborczej WARTO (2010).

Adam Pierończyk (ur. 1970) - jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych europejskich saksofonistów jazzowych, oraz ".... największych innowatorow w polskim jazzie", jak pisze "Gazeta Wyborcza". Jeszcze dalej poszedł prestiżowy niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" nazywając go "promieniem nadziei na wschodnioeuropejskiej scenie jazzowej". Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. Nieprzerwanie od 2003 roku "Najlepszy Saksofonista Sopranowy" według magazynu "Jazz Forum". W 2011 roku nominowany w pięciu kategoriach do nagrody "Fryderyk", zdobył dwie najważniejsze statuetki, jako "Jazzowy Muzyk Roku" oraz za "Jazzowy Album Roku". Obecnie także dyrektor artystyczny Sopot Jazz Festival.

 • Premiera:
 • Czas trwania: 1 godzina 30 minut (bez przerw)

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu STALKER w 16. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   STALKER w 16. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

   Dzisiaj o godzinie 20.45 na Scenie Malarnia odbędzie się 16. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony STALKEROWI. Weźmie w nim udział reżyser Kuba Roszkowski oraz zespół aktorski. Dyskusję moderować będzie Cezary Niedziółka, kierownik literacki Teatru Wybrzeże. Wstęp wolny. Zapraszamy!
   Więcejo "STALKER w 16. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
  • Zdjęcie artykułu Nasi aktorzy w rankingu Jacka Sieradzkiego

   Nasi aktorzy w rankingu Jacka Sieradzkiego

   Z radością informujemy, że trójka naszych aktorów znalazła się w 20. edycji Subiektywnego spisu aktorów teatralnych Jacka Sieradzkiego.
   Więcejo "Nasi aktorzy w rankingu Jacka Sieradzkiego"
  • Zdjęcie artykułu STALKER na Scenie Malarnia

   STALKER na Scenie Malarnia

   W najbliższy czwartek i piątek o godzinie 20.00 na Scenie Malarnia zaprezentujemy STALKERA wg PIKNIKU NA SKRAJU DROGI Arkadija i Borysa Strugackich. W roli tytułowej znakomity Marek Tynda. Zapraszamy!
   Więcejo "STALKER na Scenie Malarnia"
  • Zdjęcie artykułu Po premierze STALKERA

   Po premierze STALKERA

   W miniony piątek na Scenie Malarnia odbyła się prapremiera spektaklu STALKER, będącego pierwszą w Polsce adaptacją powieści PIKNIK NA SKRAJU DROGI Arkadija i Borysa Strugackich, a także debiutem reżyserskim Jakuba Roszkowskiego. Debiutem zdecydowanie udanym - gdański STALKER spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem premierowej publiczności, która nagrodziła przedstawienie wielominutowymi owacjami.
   Więcejo "Po premierze STALKERA"
  • Zdjęcie artykułu STALKER - prapremiera

   STALKER - prapremiera

   Dzisiaj o godzinie 19.00 na Scenie Malarnia odbędzie się długo wyczekiwana prapremiera spektaklu STALKER według powieści science-fiction PIKNIK NA SKRAJU DROGI Arkadija i Borysa Strugackich. Gdański STALKER będzie pierwszą w Polsce adaptacją powieści braci Strugackich, a także debiutem reżyserskim Jakuba Roszkowskiego. W roli tytułowej wystąpi Marek Tynda. Zapraszamy!
   Więcejo "STALKER - prapremiera"
  • Zdjęcie artykułu Przed premierą STALKERA - wywiad z Jakubem Roszkowskim

   Przed premierą STALKERA - wywiad z Jakubem Roszkowskim

   Zapraszamy Państwa do lektury wywiadu z reżyserem STALKERA, Jakubem Roszkowskim. Wywiad przeprowadziła Martyna Wielewska z magazynu WYBRZEŻA.
   Więcejo "Przed premierą STALKERA - wywiad z Jakubem Roszkowskim"
  • Zdjęcie artykułu STALKER w Teatrze Wybrzeże

   STALKER w Teatrze Wybrzeże

   W Teatrze Wybrzeże trwają próby do STALKERA według powieści PIKNIK NA SKRAJU DROGI Arkadija i Borysa Strugackich. Gdański STALKER będzie pierwszą w Polsce adaptacją powieści braci Strugackich, a także debiutem reżyserskim Jakuba Roszkowskiego. Planowana prapremiera - 18 maja na Scenie Malarnia.
   Więcejo "STALKER w Teatrze Wybrzeże"