TRYLOGIA

Henryk Sienkiewicz

„Marzy mi się Polska niepodległa. Polska silna i sprawiedliwa. Polska mądra i waleczna. Polska godna swoich bohaterów. Marzy mi się Trylogia w teatrze, na scenie. Wielki spektakl o naszym kraju i o naszych bohaterach, polskich, walecznych i odważnych. Spektakl grany na scenie krakowskiej albo warszawskiej. Chociaż krakowska wydaje mi się ważniejsza, bo przecież Kraków to nasz matecznik narodowy, skarbiec i jednocześnie grobowiec. Spektakl z najlepszymi aktorami, w wielkiej inscenizacji, z muzyką, światłami i w kostiumie. Spektakl błyskotliwy i przenikliwy. Spektakl przeszywający widzów niczym przenikliwe spojrzenie Matki Boskiej. Spektakl, który będzie mówił do rodaków, więcej, który będzie krzyczał: Polacy, Polacy, to o nas, to my, wszyscy razem i każdy z osobna, to my, Polacy. Marzy mi się Zbaraż, Częstochowa, Kamieniec - na scenie. I Skrzetuski, Kmicic i Wołodyjowski razem, wspólnie. Marzy mi się. I śni. Mnie - Henrykowi Sienkiewiczowi." 21 lutego 2009 roku na Dużej Scenie Starego Teatru nastąpiło spełnienie marzeń Henryka Sienkiewicza.

Materiały promocyjne Starego Teatru

„Klata pokazuje Polaków jako naród ludzi przegranych, nieudaczników zepchniętych do jasnogórskiej kaplicy, gdzie kompensują swój upadek historiami o dawnych bohaterach. Klata podważa stereotyp Polski jako niewinnej ofiary brutalnych sąsiadów. Martyrologii symbolicznie przeciwstawia okrutną śmierć nabitego na pal Tuhajbejowicza - jednego z wielu pogardzanych przez nas obcych, który powraca jako duch-mściciel."

Jacek Cieślak, Rzeczpospolita

Spektakl zrealizowany przez Narodowy Stary Teatr w Krakowie.

 • Premiera:
 • Czas trwania: 4 godziny (dwie przerwy)
  • Adaptacja: Jan Klata
  • Adaptacja: Sebastian Majewski
  • Reżyseria: Jan Klata
  • Scenografia: Justyna Łagowska
  • Choreografia: Maćko Prusak
  • Kostiumy: Mirek Kaczmarek
  • Asystent reżysera: Błażej Peszek

  Aktualności

  • Zdjęcie artykułu Zakończyła się V edycja Wybrzeża Sztuki

   Zakończyła się V edycja Wybrzeża Sztuki

   Wczoraj zakończyła się V edycja Wybrzeża Sztuki, podczas której zaprezentowaliśmy sześć znakomitych spektakli: STOLIK grupy Karbido, W IMIĘ JAKUBA S. Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, TRYLOGIĘ w reżyserii Jana Klaty, DUETY NIEISTNIEJĄCE Teatru Dada von Bzdülöw, CIAŁA OBCE w reżyserii Kuby Kowalskiego oraz mistrzowskie TANGO w reżyserii Jerzego Jarockiego.
   Więcejo "Zakończyła się V edycja Wybrzeża Sztuki"
  • Zdjęcie artykułu Finał Wybrzeża Sztuki

   Finał Wybrzeża Sztuki

   V edycja Wybrzeża Sztuki zbliża się ku końcowi. Za nami prezentacja STOLIKA grupy Karbido, W IMIĘ JAKUBA S. Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki, TRYLOGII w reżyserii Jana Klaty, DUETÓW NIEISTNIEJĄCYCH Teatru Dada von Bzdülöw, CIAŁ OBCYCH w reżyserii Kuby Kowalskiego i pierwszego pokazu TANGA.
   Więcejo "Finał Wybrzeża Sztuki"