WIĘZI

Tekst (na podstawie dzienników i relacji Oleny Apczel): Jarosław Murawski, Michał Buszewicz
Najbliższy spektakl:

- Gdy próbuję wymówić tytuł tego spektaklu, wychodzi mi na końcu coś między „i” a „y”. Wiem, że to dwa różne słowa, ale na szczęście znaczą z grubsza to samo; co innego „przeszłość” i „przyszłość”, których nie umiem odróżnić, a to jednak poważniejszy problem – tak zaczyna się ta historia. Bohaterka urodzona w Donbasie na wschodniej Ukrainie opowiada o swoim kraju z innej perspektywy niż ta, z jaką patrzy się na Ukrainę w Polsce, czyli głównie przez pryzmat tego, co dzieje się we Lwowie i Kijowie. Mówi o tym, jak wygląda Polska z perspektywy Ukrainy, ale przede wszystkim opowiada o samej Ukrainie, kraju niezwykle zróżnicowanym, przeoranym dodatkowo przez trwający od 2014 roku wewnętrzny i zewnętrzny konflikt.

WIĘZI oparte są na dziennikach i relacjach Oleny Apczel, ukraińskiej reżyserki i performerki, która była świadkiem dramatycznych wydarzeń w Kijowie, Charkowie i innych miastach Ukrainy, które zapoczątkowały „rewolucję godności”, a w jej następstwie hybrydową wojnę. Była na froncie jako wolontariuszka, organizowała pomoc rodzinom poległych, ale przede wszystkim była świadkiem, jak wyostrzone przez Majdan podziały infekują kraj i ludzi, przechodząc w poprzek miast, grup przyjaciół, a nawet rodzin - w tym jej własnej.

- Przez pogmatwanie relacji w mojej rodzinie chciałam ukazać skomplikowaną sytuację społeczno-polityczną w kraju, gdzie jakikolwiek wybór w warunkach wojny prowadzi do wyrzeczenia się czegoś. Z jednej strony nacjonalizm i patriotyzm są niezbędne, by konsolidować naród, z drugiej oznaczają dla wielu podążanie w stronę państwa, w którym wszyscy mówią tak samo, wierzą tak samo i myślą tak samo. A to nie jest możliwe w kraju tak wieloreligijnym, wielojęzycznym i wielonarodowym jak Ukraina – mówi reżyserka.

WIĘZI to spektakl o życiu „pomiędzy”: pomiędzy Ukrainą i Polską, pomiędzy Ukrainą wschodnią i zachodnią, pomiędzy narzucanymi przez różne środowiska narracjami. Ale przede wszystkim to rzecz o wyborze między potrzebą i chęcią służenia ojczyźnie a miłością do rodziny i rodzinnej ziemi. I o okolicznościach, które sprawiają, że obie te miłości mogą się wykluczać.

W spektaklu wykorzystano dokumentalne nagrania autorstwa Piotra Armianowskiego. 

Spektakl bierze udział w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

abgr2

ab

abd

 • Prapremiera: - Stara Apteka
 • Czas trwania: 1 godzina 50 minut (bez przerwy)
 • Sezon 2018/2019
 • Reżyseria: Olena Apczel
 • Dramaturgia: Jarosław Murawski
 • Scenografia, kostiumy: Natalia Mleczak
 • Światło, video: Szymon Kluz
 • Asystent reżysera: Katarzyna Dałek
 • Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko
 • Projekt plakatu: Mirosław Adamczyk

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu Rodzic w Teatrze

  Rodzic w Teatrze

  Jesteś rodzicem? Chcesz wybrać się do Teatru, ale nie masz z kim zostawić dziecka? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie! "Rodzic w Teatrze" zapewni Tobie i Twojemu dziecku niezapomniane wrażenia. Na teatralnym placu zabaw na Twoje dziecko czeka szereg gier ruchowych, zadań plastycznych, a nawet mała charakteryzacja...
  Więcejo "Rodzic w Teatrze"
 • Zdjęcie artykułu WIĘZI na Festiwalu Prapremier!

  WIĘZI na Festiwalu Prapremier!

  Miło nam poinformować, że WIĘZI Jarosława Murawskiego i Michała Buszewicza na podstawie dzienników i relacji reżyserki spektaklu Oleny Apczel wezmą udział w 18. edycji Festiwalu Prapremier! Spektakl zostanie zaprezentowany w czwartek, 3 października o godzinie 19.00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
  Więcejo "WIĘZI na Festiwalu Prapremier!"
 • Zdjęcie artykułu WIĘZI w programie KULTURA DOSTĘPNA

  WIĘZI w programie KULTURA DOSTĘPNA

  Zapraszamy Państwa na pierwszy w tym roku spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem na język migowy prezentowany w ramach programu KULTURA DOSTĘPNA. W najbliższą sobotę, 25 maja o godzinie 17:00 w Starej Aptece zaprezentujemy spektakl WIĘZI Jarosława Murawskiego i Michała Buszewicza, na podstawie dzienników i relacji reżyserki spektaklu, Oleny Apczel.
  Więcejo "WIĘZI w programie KULTURA DOSTĘPNA"
 • Zdjęcie artykułu Po prapremierze WIĘZI

  Po prapremierze WIĘZI

  Za nami kolejna prapremiera na nowej scenie Stara Apteka! Z przyjemnością informujemy, że WIĘZI Jarosława Murawskiego i Michała Buszewicza na podstawie dzienników i relacji reżyserki spektaklu Oleny Apczel spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności krytyki teatralnej.
  Więcejo "Po prapremierze WIĘZI"
 • Zdjęcie artykułu WIĘZI w Teatrze Wybrzeże

  WIĘZI w Teatrze Wybrzeże

  Dzisiaj o godzinie 19.00 na nowej scenie Stara Apteka odbędzie się prapremiera WIĘZI Jarosława Murawskiego i Michała Buszewicza na podstawie dzienników i relacji reżyserki spektaklu Oleny Apczel.
  Więcejo "WIĘZI w Teatrze Wybrzeże"