ŻABUSIA

Gabriela Zapolska

Tytułową bohaterką komediodramatu Gabrieli Zapolskiej jest piękna, pełna energii i temperamentu kobieta, która ma jednak specyficzną skazę... Żabusia przemienia życie swoje i swoich bliskich w iluzję życia, jego pozór, w specyficzny teatr lalkowy, w którym możliwe jest wszystko to, co w prawdziwym życiu byłoby nie do pogodzenia – oddany mąż, wspaniała córka, kochająca się wielopokoleniowa rodzina i... liczne romanse. Być może skaza ta wynika z nieumiejętności pogodzenia się z przemijającą powoli młodością, być może Żabusia tak została wychowana, a być może wydaje jej się, że tego oczekuje od niej współczesność. Bo czy nie staliśmy się społeczeństwem, dla którego ułuda ważniejsza jest od prawdy, a intensywność przeżycia znaczy więcej niż jego autentyczność? Kłamstwo zastąpiło prawdę, bo ta jako nieatrakcyjna stała się niepotrzebna. Co więcej, prawda bywa bolesna. A więc – vive le mensonge!

Opis scenografii i postaci [KLIKNIJ TUTAJ]

W najbliższych spektaklach w roli Heleny wystąpi Katarzyna Borkowska (zastępstwo za Agatę Bykowską).

 • Premiera: - Scena Letnia
 • Czas trwania: 1 godzina 40 minut (bez przerw)
 • Sezon 2021/2022
 • Reżyseria i opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski
 • Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
 • Projekt plakatu: Kaja Renkas
 • Asystentka reżysera: Katarzyna Z. Michalska
 • Inspicjent - sufler: Katarzyna Wołodźko

Aktualności

 • Zdjęcie artykułu ŻABUSIA w 68. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  ŻABUSIA w 68. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym

  Zapraszamy Państwa na 68. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi ŻABUSIA Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Weźmie w nim udział reżyser i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w środę, 12 kwietnia ok. godziny 20.45 na Scenie Kameralnej w Sopocie. Wstęp wolny.
  Więcejo "ŻABUSIA w 68. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym"
 • Zdjęcie artykułu Anna Kociarz i Agata Woźnicka nagrodzone!

  Anna Kociarz i Agata Woźnicka nagrodzone!

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru ogłoszono laureatów Trójmiejskich Nagród Teatralnych za 2020 rok. Z radością informujemy, że w gronie nagrodzonych znalazły się nasze dwie znakomite aktorki!
  Więcejo "Anna Kociarz i Agata Woźnicka nagrodzone!"
 • Zdjęcie artykułu Nasi aktorzy nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej!

  Nasi aktorzy nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej!

  Z radością informujemy, że trójka naszych znakomitych aktorów została nominowana do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2020 rok.
  Więcejo "Nasi aktorzy nominowani do Pomorskiej Nagrody Artystycznej!"
 • Zdjęcie artykułu ŻABUSIA - po premierze

  ŻABUSIA - po premierze

  Drodzy Państwo, w minioną sobotę na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim odbyła się premiera ŻABUSI Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Z przyjemnością informujemy, że przedstawienie spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem publiczności i krytyki teatralnej.
  Więcejo "ŻABUSIA - po premierze"
 • Zdjęcie artykułu ŻABUSIA w Teatrze Wybrzeże

  ŻABUSIA w Teatrze Wybrzeże

  Trwa Lato w Teatrze Wybrzeże! Dzisiaj o godzinie 20.00 na Scenie Letniej odbędzie się premiera ŻABUSI Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Wstęp wolny. Zapraszamy!
  Więcejo "ŻABUSIA w Teatrze Wybrzeże"