BAŚNIE Z MCHU I LISZAJA

Jan Kochanowski i Leszek Bzdyl, twórcy teatrów Cinema i Dada von Bzdülöw, bazując na jednym z dzieł włoskiego fantasty, Italo Calvino, postanawiają opowiedzieć wszystko to, co tylko da się opowiedzieć, dając jednocześnie szansę zaistnieć temu, co opowiedzieć nie sposób. W scenicznej wariacji na temat opowiadania baśni, role główne przynależne są zapodzianym co nieco ciałom i myślom krążącym po niezidentyfikowanych trajektoriach.

Spektakl BAŚNIE Z MCHU I LISZAJA jest pierwszym scenicznym spotkaniem Leszka Bzdyla i Jana Kochanowskiego, których łączy fascynacja teatrem ruchu, absurdem życia i baśniami Italo Calvino. Inspiracja literacka staje się pretekstem do zabawy w skojarzenia, do pojedynku na słowa i ciała, do wchodzenia w rozmaite teatralne konwencje. Zdarzenia następują po sobie w zawrotnym tempie, a akcja obfituje w dramatyczne zwroty. Baśń pomaga nam zrozumieć siebie, odnaleźć w świecie, który nie zawsze daje się opisać i wyjaśnić. Nie zamyka się w świecie dzieciństwa, ale aktualizuje się, choć na innym piętrze - intelektualnym, emocjonalnym, egzystencjalnym - także w dorosłym życiu.

„Jest w tym jakiś sens? Czy to kabaretowa na poły inscenizacja baśni, oprawiona w erudycyjny kontekst esejów Italo Calvino? Tak. Czy to opowieść o (bardzo!) twórczym spotkaniu Kochanowskiego i Bzdyla? Tak. Czy to kolejne rozdziały naszych własnych znajomości? Tych, które kończą się pod drzwiami, a wyjścia są dwa: osobne? Tych, kiedy ktoś wychodzi, a ktoś zostaje albo odwrotnie? Tych wreszcie, które trwać będą na wieki - jak baśń - w barakach będących całym światem, raz otwartych, a raz zamkniętych dla świata?"

Ewa Obrębowskia-Piasecka, Teatralny.pl

Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA

Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 16 roku życia.


 • Premiera: 13 marca 2014
 • Czas trwania: 1 godzina 10 minut (bez przerw)

 • Reżyseria:
  Jan Kochanowski, Leszek Bzdyl
 • Dramaturgia:
  Jan Kochanowski, Leszek Bzdyl
 • Scenografia:
  Jan Kochanowski, Leszek Bzdyl
 • Choreografia:
  Jan Kochanowski, Leszek Bzdyl
 • Muzyka:
  Jan Kochanowski, Leszek Bzdyl

Obsada

Aktualności

Plik galerii: 1.jpg
Plik galerii: 2.jpg
Plik galerii: 3.jpg
Plik galerii: 4.jpg
 
 Zdjęcie na pełen ekran